Naučnici NASA nadaju se da će, zahvaljujući LADEE, konačno shvatiti sjaj na horizontu, prvi put primećen pre 40 godina

Solsberi - Novo osvajanje našeg satelita.
Nacionalna američka svemirska agencija (NASA) započela je novo osvajanje Meseca kad je sa ostrva Valops lansirala svemirsku letelicu ka Zemljinom prvom susedu.

Izdržljiva letelica

Letelica nazvana „Istraživač lunarne atmosfere i prašine“, skraćeno LADEE, poletela je u svemir u petak u 11.27 po lokalnom vremenu, pomoću rakete „Minotaur V“, a naučnici se nadaju da će ispitati tanku lunarnu atmosferu, ali i otkriti 40 godina staru misteriju.
- Baš sam uzbuđen. Pet godina sam pratio razvoj ove letelice... To je dobra letelica. Testove je izgurala perfektno, a zaista smo je protresli. Kuvali smo je, zaledili, ubacivali u vakuum, i uvek je radila kao sat...

To je mala letelica koja može da izdrži mnogo toga. Nadamo se da će nam ta mala dati velike naučne rezultate - kaže Rik Elfik, vođa tima LADEE. Lansiranju je prisustvovalo više od 1.100 ljudi, a let „Minotaura V“ mogao se videti i iz mnogih drugih gradova istočne obale SAD - Njujorka, Vašingtona, Nju Džersija...

Tajanstveni sjaj

Misija na Mesec košta 280 miliona, a cilj je da LADEE ispita lunarnu prašinu, kao i tanak sloj atmosfere. Tri naučna instrumenta na letelici biće oruđe pomoću kojeg će naučnici pokušati da reše i misteriju koja ih muči već 40 godina. Kad je letelica „Survejor 7“ sletela na Mesec 1968. godine, zabeležila je sjaj na horizontu pre izlaska sunca. Isto to videli su i astronauti iz misije „Apolo“. Iako naučnici veruju da sjaj izazivaju sitne čestice prašine koje lete kroz Mesečevu atmosferu, to je ipak misterija.

- Mesec smo mnogo proučavali otkako su ga astronauti iz misije „Apolo“ napustili. Tada smo verovali da nema atmosferu, ali kasnije smo otkrili da je Mesec, naučno, i dalje živ. Da se razvija. Zahvaljujući misiji LADEE, imaćemo nov pogled na našeg najbližeg suseda, i svi smo uzbuđeni zbog toga - rekao je Džon Gransfeld, administrator misije.

Proba laserske komunikacije

LADEE će biti korišćen i za demonstraciju laserske komunikacije. Novi testovi omogućiće da letelica koristi lasersku tehnologiju i šalje podatke na Zemlju neverovatnom brzinom.

Tokom narednih 30 dana LADEE će triput obići našu planetu eliptičnom orbitom pre nego što nastavi ka Mesecu. Kada stigne do Mesečeve orbite, počeće testiranje laserske komunikacije. Nakon toga, ova letelica će 100 dana kružiti oko našeg satelita, a tada će ostati bez goriva i pašće na njegovu površinu.

LADEE je prva letelica NASA poslata na Mesec sa istočne obale SAD. Sve ostale lansirane su iz Kejp kanaverala na Floridi. Ona je lansirana sa ostrva Valops jer je dogovor Rusije i SAD da lansiranja mogu da se obavljaju sa samo nekoliko lokacija.

Probni letovi

Raketu „Minotaur V“ napravila je kompanija „Orbital sajens korp.“ iz grada Dulesa. To je jedna od dve rakete planirane da polete ovog meseca. Kompanija takođe planira da lansira veću raketu „Antares“ 17. septembra kako bi poslala teret do Međunarodne svemirske stanice.