Proučavanje mikroba koji opstaju u ekstremnim uslovima pomoći će naučnicima da shvate kako je počeo život

NJUKASL - Neverovatno otkriće ispod debelog sloja leda.
Istraživači su otkrili znakove života u blatu izvučenom sa dna ledom prekrivenog jezera na Antarktiku.Život star 1.000 vekova

Proučavanje mikroba u tako ekstremnim i zatvorenim uslovima moglo bi da pomogne naučnicima da shvate kako život napreduje u najsurovijim predelima Zemlje, a možda i na drugim planetama.

Članovi britanskog tima na Antarktiku probušili su ledeni pokrivač kako bi izvukli čiste delove stena sa dna jezera Hodžson, koje se nalazi na Antarktičkom poluostrvu i 93 metara pod ledom. Jezero trenutno prekriva led debeo između tri i četiri metra, ali pre nekoliko hiljada godina taj pokrivač je bio debeo 500 metara. Stene koje su proučavali deponovane su pod jezerom kad je led bio debeo.

- Ovo je prvi put da proučavamo sedimente nekog jezera pod polarnim ledom, a u tom sedimentu našli smo kapsulu života staru skoro 100.000 godina - rekao je Dejvid Pirs sa Univerziteta Nortambrija.

On i njegov tim otkrili su 20 kultura mikroba u uzorcima sa dna jezera, kao i nekoliko fosilizovanih DNK različitih vrsta mikroba, koji su se tokom eona prilagodili uslovima života na Antarktiku.

Nemogući uslovi

Shvatanje kako mikrobi mogu da žive u hladnim, mračnim i izolovanim mestima bez dovoljno nutrijenata, sakrivenim ispod debelog sloja leda, može pomoći naučnicima da shvate poreklo života na Zemlji, kao i mogućnost života na drugim svetovima, poput Jupiterovog meseca Evrope.