EVOLUCIJA: Krokodili su trčali kao psi i jeli biljke
Naučnici sa Univerziteta u Bristolu su, ispitujući anatomiju praistorijskih krokodila, otkrili kako su ove životinje nadživele dinosauruse.
Ovi gmizavci su posedovali izvanrednu moć prilagođavanja i bili su mnogo raznovrsniji od onih koji su nam danas poznati. Neki su trčali kao psi, neki lovili ribe, a neki su čak jeli biljke. Posebnu pažnju naučnici su posvetili donjim vilicama više od 100 drevnih krokodila, čije su varijacije najviše doprinele opstanku ovih životinja.
Tim naučnika iz Velike Britanije ispitivao je varijaciju oblika i biomehaničkih funkcija donje vilice predaka krokodila iz mezozoika, koji je počeo pre 251 miliona godina i trajao oko 170 miliona godina. Istraživanje otkriva da su preci današnjeg krokodila osvojili mora iz čuvenog doba jure i da su im evoluirale vilice, čija je prvenstvena funkcija bila hvatanje žustrog plena, poput ribe.
Vrhunac varijacije donje vilice krokodili su doživeli u periodu krede, od pre 142 do 65 miliona godina, što je ovim reptilima omogućilo znatno raznovrsniju ishranu uključujući i biljke, pa samim tim i opstanak u novim okruženjima. Tokom ovog perioda donje vilice nisu se znatno menjale.
Preci krokodila su se tokom takozvanog perioda velikog izumiranja okrenuli morima, zbog čega im se anatomija razvila u pravcu efikasnog plivanja i lova u vodi, donje vilice nisu znatno menjale, što je najverovatnije uzrok njihove evolucije u mezozoiku i opstanka i nakon što su dinosaurusi izumrli.
Fascinantna istorija
Preci današnjeg krokodila imaju fascinantnu istoriju, koja je relativno nepoznata u poređenju s dinosaurusima. Oni su bili veoma različita stvorenja od onih sa kojima smo danas upoznati. Bili su mnogo raznovrsniji i u stanju da se fenomenalno prilagode okruženju, za razliku od bilo kojih životinja koje danas postoje - rekao je Tom Stabs, vođa istraživanja.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)