Naučnici štampaju minijaturne organe
VINSTON SEJLEM - Celo telo smeštaju na čip.
Institut za regenerativnu medicinu univerziteta Vejk Forest u saveznoj američkoj državi Severna Karolina razvio je minijaturne ljudske organe nastale 3D štampanjem, koji bi mogli da stvore takozvano telo na čipu, čime bi unapredili testiranje uticaja različitih lekova i bolesti na ljudske organe. Umanjene verzije sistema organa postavljene na čip veličine pet centimetra slične su onima na ljudskom telu. Ovo testiranje je jeftinije, efikasnije, ali i moralnije od testiranja na životinjama.
Spojeni sudovi
Tim naučnika s Vejk Foresta probija put ka trodimenzionalnom štampanju ljudskih organa. Njihov metod bioštampanja je takav da se ćelije ređaju red po red na veštačke skele, koje kontrolišu i održavaju strukturu organa tokom procesa. Mali organi su predviđeni za projekat pod nazivom „Telo na čipu“, ne predstavljaju u potpunosti funkcionalne organe, već delove ljudskog tkiva koji su zajedno spojeni sistemom kanala kojima cirkuliše zamena za krv, koja organe održava u životu.
- Štampamo minijaturne organe, poput jetre, srca, pluća i vaskularnih struktura. Zahvaljujući inovativnoj tehnologiji, znaćemo ne samo kako medikamenti utiču na jedan organ već i kako utiču na čitave sisteme organa - rekao je Entoni Atala, direktor instituta Vejk Forest.
Senzori
Ceo sistem je postavljen na čip od pet centimetra, čiji senzori prate rad i stanje ćelija. Zahvaljujući veštačkom sistemu za cirkulaciju, naučnici ne samo da snabdevaju ćelije uprošćenih verzija ljudskih organa supstancama potrebnim za život već mogu i da posmatraju kako se koji organi menjaju kad se u „krv“ ubace različiti biološki i hemijski agenti, koji mogu štetiti ili koristiti ljudskom telu. Senzori čipa su u stanju da mere promene u temperaturi organa, nivo kiseonika, pH vrednost i mnoge druge važne faktore.
Ministarstvo odbrane SAD u projekat je uložilo 24 miliona dolara, a istraživanje su podržale i mnoge zdravstvene i naučne institucije iz Amerike.
Funkcionalno uvo
Naučnici instituta Vejk Forest 2011. su demonstrirali kako bi jednog dana bilo moguće 3D štampanje u potpunosti funkcionalnih organa na osnovu modela. Tim je trenutno u stanju da štampa „proste“ organe, poput nosa, uha ili kostiju, a nova tehnologija je, međutim, godinama udaljena od toga da postane praksa, pogotovo kad je reč o kompleksnim organima, poput jetre ili srca. U februaru 2011. naučnici s univerziteta Kornel uspeli su da odštampaju 3D uvo.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti