Ostaci dvorca Tintagel zaposedaju maštu zaljubljenika u legendu o kralju Arturu, iako istoričari nisu našli nikakve dokaze o njenoj istinitosti.

Ovaj zamak izgleda kao da je izašao iz Arturijanske legendem a postoji mnogo tragova koji ukazuju da i jeste. Pre nego što nastavite sa čitanjem napomenućemo da kralj Artur možda nije ni postojao, odnosno, osim legendi nema nikakvih istorijskih dokaza koji čvrsto mogu dokazati poznati mit.
image.jpg
Profimedia 

Tintagel zamak nalazi se na istoimenom ostrvcetu, pored istoimenog sela u Kornvolu u Engleskoj. Istoričari veruju da su utvrđenje najverovatnije napravili Rimljani. Ima nagoveštaja da se tu nalazilo važno trgovačko naselje koje je služilo kao posrednik britanskog ostrva i Mediterana.
image.jpg
Profimedia 

Samo utvrđenje otkriva da je više puta tokom srednjeg veka nadgrađivano i popravljano tako da je nemoguće utvrditi ko je sve njim upravljao, ali legenda kako je to mesto rođenja kralja Artura ne jenjava, što svakako odgovara turizmu.
image.jpg
Profimedia 

Tek je u Viktorijansko doba nalazište postalo turistička destinacija, a tada je i najviše popularizovan mit o Arturu, Ekskaliburu, Morgani i Merlinu. Ta fascinacija prenela se i u modernu eru, te posetioci iz celog sveta dolaze kako bi osetili atmosferu Avalona i "viteštva okruglog stola".

(lr)