Bogataši se svakako ne mogu žaliti na jednoličan i dosadan život, ali neki su radi povremenog odlaska od gradske vreve sebi kupili i čitava ostrva

Dok brojni građani gledaju gde će svake godine za provesti letovanje koje je pred njima, postoje i oni koji o ljetovanju ne brinu, jednako kao ni o novcu jer imaju vlastiti ostrvo na kojem mogu što žele.

Moda je to koja je počela još u šezdesetima kada je Aristotel Onazis oženio bivšu prvu damu Sjedinjenih Država Žaklina Kenedi na grčkom ostrvu Skorpiosu.

1. Lanai, Havai
vikipedija-ostrvo-lanai.jpg
Foto: Vikipedija

Havajsko ostvrvo 2012. kupio je milijarder i osnivač korporacije Orakl Lorens Elison za 300 miliona dolara . Elison planira 98 odsto ostrva preurediti u primamljivu turističku destinaciju, ali i u mesto na kojem će lokalci živeti bolje.

2. Ostrvo St. Filips
vikipedija-ostravo-st.filips.jpg
Foto: Vikipedija

Reč je o ostrvu medijskog magnata i biznismena Teda Tarnera. U njegovom je vlasništvu već 35 godina i nalazi se nedaleko obale Južne Karoline, u blizini gradova Čarlston i Savana. Ostrvo je je zaštićen kao prirodno blago.

3. Neker, ostrvo na Britanskim Devičanskim ostrvima
vikipedija-ostrvo-neker.jpg
Foto: Vikipedija

Kada je Sir Ričard Brenson 1978. stigao na ostrvo imao je posebnu viziju za 74 hektara tog karipskog raja. “To je moj dom i omiljeno mesto za beg”, kaže danas kada poziva i druge da istraže njegov otok i uživaju u njemu. Naravno, gostoprimstvo naplaćuje.

4. Moskito
ostrvo-moskito.jpg
Foto: Vikipedija

Svega dve milje dalje od Nekera nalazi se Moskito koji je takođe u Bransonovom vlasništvu i od kojeg je napravio luksuzno odmaralište u kojem za noćenje trebate izdvojiti 2.150 dolara.

5. Sampson Ki, Bahami

Dok neki milijarderi kupe ostrvo kako bi ga otvorili javnosti, neki učine baš suprotno. E to je učinio medijski mogul Džon Malon. On je nekadašnje odmaralište s vilama i restoranima 2013. zatvorio zbog renoviranja, ali ga više ne namerava otvoriti javnosti.

6. Skorpios, Grčka
vikipedija-ostrvo-skorpios.jpg
Foto: Vikipedija

Reč je o ostrvu Aristotela Onazisa na kom se oženio bivšom prvom damom Sjedinjenih Država Žaklinom Kenedi 1968. Za njega su se kasnije borili mnogi, poput Bila Gejtsa, međutim 2013. za 150 miliona dolara završio je u rukama kćeri ruskog milijardera Dimitrija Ruboljeva.

7. Laukala, Fidži


Divlje orhideje, pustinja, bele peščane plaže i “beskrajne” džungle nalaze se na otoku Laukala koji je u vlasništvu austrijskog tajkuna, koji je izgradio carstvo na energetskim pićima, Ditriha Matešica. Ostrvo je otvorena za javnost i na njemu je luksuzno letovalište.

8. Nju Holand, Petrograd
vikipedija-nju-holand.jpg
Foto: Vikipedija

Nisu sva ostrva okruženi dubokim plavim morem. Nju Holand je ostrvo izgrađeno ljudskim snagama na kanalu u srcu Petrograd u Rusiji. U vlasništvu je Romana Abramoviča. Na njemu se nalaze kafići, galerije, prodavaonice, hoteli, uredi, kuće i javni park.

9. Brek, ostrvo u arhipelagu kod Normandije
vikipedija-ostrvo-brek.jpg
Foto: Vikipedija

Reč je o ostrvu u vlasništvu blizanaca Davida i Frederika Barklija, britanskih milijardera koji su bogatstvo stekli na novinama i luksuznim hotelima. Kupili su ga 1993., a na njemu se nalazi gotički dvorac s bazenima, heliodromom, ribnjakom… Onde se nalaze i vinogradi i vrtovi. Otok je od 2012. otvoren za jednodnevne izlete znatiželjnika.

10. Robins
vikipedija-ostrvo-robin.jpg
Foto: Vikipedija

Reč je o ostrvu kod Menhetna koji je u vlasništvu Luize Bejkon. Ekolozi kažu da je redak prirodni dragulj zbog bogatstva biljnih vrsta koje se nalaze na njemu. Zatvoren je za javnost i na njemu živi porodica Bejkon.

Pogledajte još na portalu Newsweek:

Newsweek vam predstavlja kako žive Srbi u Kini: Konfučije na balkanski način

Zemlja bezakonja: Ovo je novi svetski rasadnik terorista (FOTO)

Bogatiji svet, siromašniji čovek: Evo zašto vlada sve veća nejednakost

Politička teorija iza "Igre prestola": Evo gde bi se svrstali likovi iz Vesterosa

Čuli ste za nevidljive avione i brodove, ali Japanci prave nevidljivi voz (VIDEO)