Ukoliko ste skloni da verujete ljudima i smatrate da u životu imate dovoljno onih na koje se možete osloniti, razmislite još jednom - rezultati jedne nove studije ozbiljno bacaju sumnju na sve ono što smo dosad mislili o prijateljstvima.

Istraživači s univerziteta u Tel Avivu i sa instituta za tehnologiju u Masačusetsu otkrili su da skoro polovina ljudi koje smatramo prijateljima nas zapravo ne posmatra na isti način.

Rezultati studije, koja je objavljena u žurnalu "PLoS One", sugerišu da smo zapravo loše procenjujemo koga treba smatrati prijateljem.

Istraživači su ispitivali grupu od 84 studenta, zatraživši od njih da svakog kolegu i koleginicu u klasi ocene na skali od nula (ukoliko je u pitanju "potpuni stranac") do pet (ili "jedan od najboljih prijatelja"). Pored toga, svako od njih je imao zadatak da pokuša da pretpostavi na koji su način njegove kolege ocenili njega.

Rezultati su pokazali da 94 odsto studenata smatra da su njihove emocije i očekivanja u pogledu prijateljstva u vezi određenih osoba obostrana, ali se samo 53 odsto se pokazalo takvim.

"Ukoliko nekog smatrate prijateljem, očekujete da će vam to biti uzvraćeno. Međutim, to zapravo nije slučaj", kaže jedan od autora studije, Erez Šmeli.

prijatelji-braca.jpg
Profimedia 

I dok je istraživanje obuhvatilo relativno mali uzorak, istraživači su uporedili rezultate sa šest već postojećih, sličnih studija koje su ranije dale slične rezultate.

Generalno gledajući, najviši procenat recipročnih prijateljstava (slučajeva u kojima su obe osobe osećale isto) bio je svega 53, a najniži 34 odsto.

"Ovi rezultati nam pokazuju dubinsku nesposobnost čoveka da poima prijateljstvo recipročno, pa tako ono što mi osećamo u vezi nekoga obično nije identično onome kako se ta osoba oseća u vezi nas", kažu autori studije.

(Science Daily)