Monopol nad retkim elementima: Ova zemlja već kontroliše budućnost tehnologije
Sa 89 odsto udela u globalnoj proizvodnji retkih elemenata, ova zemlja je u poziciju ne samo da diktira tempo tehnološkog razvoja i proizvodnje, već da kontroliše cene na tržištu
Ova dva egzotična materijala spadaju među 17 najređih elemenata na planeti. Osim što su retki, često su pomešani sa drugim elementima, duboko u stenama, zbog čega je veoma mukotrpan posao izolovati ih.
Osim u haj-tek gedžetima, ovi retki elementi igraju istaknutu ulogu i u nacionalnoj odbrani, jer su bez njih radarski sistemi i projektili na navođenje gotovo nezamislivi. Ironično, oni se koriste i za proizvodnju čiste energije, odnosno za vetro-turbine i električne automobile.
U ovom trenutku, jedino Kina može da pruži ponudu koja zadovoljava potražnju, iako je 2010. godine Peking presekao izvoz retkih elemenata za čak 40 odsto kako bi pojačao svoj haj-tek sektor i oslabio japanski.
Kina trenutno proizvodi preko 150.000 tona ovih retkih elemenata, od čega troši čak 104.000 tona. Jedina tri značajnija globalna proizvođača su Australija (15.000 tona), Indija (3.000 tona) i Rusija (2.000 tona).
Monopolom nad retkim elementima, Kina je došla u poziciju ne samo da diktira tempo tehnološkog razvoja i proizvodnje, već je i u mogućnosti da kontroliše cene na tržištu.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Vekovni konflikt bez kraja: Evo zašto islamisti napadaju Francusku
Ankara ispunila obećanje: U kurdskom Dijarbakiru uništene hiljade istorijskih zdanja (FOTO)
Pravi pirati sa Kariba: Ovo je priča o Port Rojalu, "najopakijem gradu svih vremena" (FOTO)
O njemu niko ne govori: Ovo je najdiktatorskiji režim današnjice (FOTO)
Šest decenija misterije: Ovo su tri jezive teorije o nestanku Majkla Rokfelera (FOTO)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)