Iako je znatno širi od čuvene Keopsove piramide u Gizi i veruje da se po zapremini nenadmašan među piramidama, dugo niko nije shvatao da se veličanstveni hram u Čoluli krije ispod guste džungle.

Kada je Ernan Kortes sa hiljadama vojnika umarširao u današnju Pueblu, stradala su mnoga sveta mesta urođenika. Samo 12. oktobra 1519. godine, za tri sata je poginulo tri hiljade ljudi, a brojni hramovi su poharani, dok su mnoge od astečkih piramida (stručnjaci veruju da su stanovnici ovog mesta imali po jednu za svaki dan u godini) nestale u plamenu, piše National Geographic Srbija.

Kako je vreme proticalo, sve više kolonizatora naseljavalo je ovaj prostor, pa tako danas Čolula ima po jednu crkvu za svaki dan u godini - čak 365 građevina, a kruna je Crkva Gospe od zdravlja, koja se nalazi na vrhu formacije za koju su doseljenici verovali da je planina. A ona je mnogo, mnogo više od toga.

national-geographic-srbija-tajna-planina-piramida.jpg
Foto: Profimedia


Ispod ove male, ali prelepe crkve, drveća, gustog žbunja i tla nalazi se ogromna, drevna i veličanstvena piramida. Široka 450 metara i visoka između 55 i 66 metara, sa zapreminom od čak 4,45 miliona kubnih metara, ona je najveća piramida na svetu, sudeći po Ginisovoj knjizi rekorda, iako je Keopsova piramida viša. I ne samo to, reč je o građevini najveće zapremine koja je ikada sagrađena.

Uprkos njenoj veličini, malo se zna o ranoj istoriji Velike piramide u Čoluli. Veruje se da je njena izgradnja započeta oko 300. godine pre naše ere, a sudeći po mitu, njene arhitekte bili su džinovi. Ipak, naučnici su doznali ponešto o ovim drevnim graditeljima: Dejvid Karbaljo, arheolog Univerziteta u Bostonu, tvrdi da su oni došlo iz različitih krajeva i da je piramida delo nastalo pod uticajem različitih kultura.

Kako je moguće da je tajna Velike piramide tako dugo ostala skrivena?

Bi-Bi-Si prenosi interesantnu legendu o građevini u Čoluli. Naime, veruje se da je lokalno stanovništvo, kada je doznalo da Španci stižu, prekrilo Veliku piramidu zemljom ne bi li je zaštitilo. Međutim, pojedini stručnjaci smatraju da je građevina prekrivena sasvim slučajno, zahvaljujući silama prirode.

national-geographic-srbija-tajna-planina-piramida.jpg
Foto: Profimedia


Naime, opeka od koje je piramida napravljena nastala je mešanjem blata s materijalima poput peska i slame da se potom stvrdnula na suncu. Spoljne cigle su dodatno prekrivene zemljom, a veruje se da su, u vreme kada je Čolula, drugi najveći grad u doba Asteka, bila na vrhuncu - na hram sletali crveni, crni i žuti insekti. U suvim klimama, cigle od blata su izuzetno izdržljive i mogu da potraju hiljadama godina, ali u vlažnom Meksiku su one izuzetno pogodno tlo za razvoj biljaka. Otud gusta džungla.

Nakon što je otkriveno da se u planini ispod crkve krije astečki hram, stručnjaci su omogućili ljubiteljima ove fascinantne kulture da zavire i u ovaj delić slavne prošlosti mezoameričkih naroda. Danas možemo istražiti tajne Velike piramice u Čoluli mrežom tunela koji su izgrađeni početkom XX veka. Tako se oko 500 godina nakon dolaska kolonizatora piramida susreće s novom invazijom: radoznalim turistima.

Sa sajta National Geographic Srbija preporučujemo vam još:

Piramiden, sovjetski grad duhova usred Carstva polarnih medveda

ČUDESNI SVET PROŠLOSTI: 10 zanimljivosti o astečkim bogovima

Zašto je svet i danas opčinjen lepom kraljicom Nefertiti?

STOTINU SKRIVENIH DIVOVA: Tajna zabranjenih kineskih piramida

Šta se krije ispod egipatskih piramida?