Panteolog Stiven Brusat izneo je revolucionarno objašnjenje za fizičke karakteristike najopasnijeg predatora u istoriji planete.

Evolucija je istovremeno prilično zamršen, ali i prost koncept:

"Mislim da su oni (T-Reks) evoluirali od Teropoda i da su kratke ruke posledica te evolucije", tvrdi palaentolog Stiven Brusat, a piše Biznis insajder.

Teropodi su bili diverzivna grupa dinosaursa koji su živeli pre 230 miliona godina, oni su takođe imali slabo razvijene prednje udove, kao i čuveni T-Reks. Postoji teorija da su svoje kratke ruke koristili za hvatanje plena, a u toku evoluacije su postali veći i snažniji, preuzevši ulogu predatora.
treks.jpg
Foto: AP

Dužina njegovih ruku iznosila je otprilike samo metar, u odnosu na telo koje je bilo dugačko 13 metara. Kad bi čovek imao ove proporcije, na proseču visinu, dužina njegovih ruku bila bi oko 16 centimetara. Međutim, za Tiranosaursove ruke se ne može reći da su beskorisne! Naime, razne studije pokazale su da su njegovi prednji udovi bili vrlo mišićavi, što je moglo da znači da su značajno uticali na T-Reksovu stabilnost tokom lova, parenja i ostalih aktivnih radnji.

Mnogi tvrde da je lov najlogičnije objašnjenje za nerazvijenu dužinu ruku kod Tiranosaurusa. Naime, naučnik Stiven Brusate tvrdi da je ugriz kod T-Reksa bio snažan, da je sila inercije bila neverovatno jaka, pa su mu upravo katke, a jake ruke bile glavni stabilizator. Bilo kako bilo, kratke ruke kod T-Reksa ostaće još dugo misterija za sve paleteologe, ali i stalni izvor zabave.