Na samom vrhu Ajfelove kule krije se stančić napravljen sa ekskluzivnim ciljem - da zabavi elite i ostale učini ljubomornima

Kada je Ajfelova kula otvorena 1889. godine, dočekana je od strane većeg dela svetske javnosti kao čudo moderne gradnje. Iako su hvalospevi i priznanja svakodnevno stizali na adresu arhitekte Gustava Ajfela, izgleda da maštovitom Francuzu ni to nije bilo dovoljno - morao je sebi da ostavi mali "penthaus" na vrhu grada svetlosti.



Ajfelov stan nije veliki, ali je veoma udoban, naročito u kontrastu sa hladnom čeličnom konstrukcijom kule. Stan je opremljen u jednostavnom stilu koji su voleli tadašnji intelektualci, a za toplu atmosferu u stanu zaslužan je i klavir.
Spojene sa Ajfelovim stanom, odmah pored se nalaze laboratorijske prostorije opremljene naučnim instrumentima tadašnjice.



Kada je parisko visoko društvo saznalo za postojanje Ajfelovog stana, većina je, kako se navodi u zapisima iz tog vremena, "pozelenela od ljubomore". Iako su mu nuđene neverovatne sume da stan iznajmi na bar jednu noć, Ejfel ih je sve odbijao i svoje gnezdo je čuvao za sebe i važne goste kao što je bio Tomas Edison.



Danas, nakon decenija daleko od očiju javnosti, stan je ponovo otvoren i posetioci mogu da "gvirnu" kroz prozorčić i vide kako je izgledalo jedno od najpoželjnijih mesta u Parizu s kraja 19. veka.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

150 godina "Zločina i kazne": Evo kako se Dostojevski obračunao sa liberalizmom

Balkan napredovao u nazadovanju: Od najmultikulturalnijeg regiona, do Ahilove pete Evrope

NEWSWEEK PREDSTAVLJA Tiranija pozitivnog razmišljanja: Evo zašto ne treba gledati samo s vedrije strane

Zaboravljeni pokolj: Evo kako su Krstaši doneli pustoš i smrt Beogradu

Vlada iz senke ili teorija zavere: Ovo je 5 najmoćnijih porodica sveta (FOTO)