GENERACIJA PREGORELIH: Evo zašto sve više ljudi "puca po šavovima"
Takozvano "pregorevanje" nije samo rezultat previše rada ili stresa. Uzroci su mnogo dublji...
Pregorevanje je priznata dijagnoza od 1974. godine kada je nemačko-američki psiholoh Herbert Grojdenberger primenio termin na sve veći broj slučajeva "fizičkog i mentalnog kolapsa izazvanog preteranim radom ili stresom".
Odnos između stresa i anksioznosti je od ključnog značaja, jer upravo on diferencira pregorevanje od uobičajene iscrpljenosti koja je s vremena na vreme neizbežna za svako živo biće na planeti.
U ozbiljnijim slučajevima pregorelosti, osoba ispoljava pasivnu želju za nestankom sveta, gašenjem osećanja, pozitivnih i negativnih, jer upravo ona ometaju njegov mir podsećanjem da zahtevi sveta čekaju.
Pregorevanje je osećaj istrošenosti svih unutrašnjih resursa i nemogućnost oslobađanja od podsvesne ideje da je život u stvari nešto što vas muči. Ovo stanje razlikuje se od suicidalnog, pre svega u pasivnosti, a dalje i u pomirljivom stanju prema životu kao takvom.
Za pregorelu osobu, čak i najprijatnije stvari - kao što je odlazak na plažu - mogu biti mučne jer otvaraju veliku dilemu između isključivanja (psihičkog i isključivanja telefona) i bivstvovanja s nervirajućim osećajem da je "posao proganjač" uvek tu ida će svakog trenutka krenuti talasi mejlova, SMS, vajber, VacAp i ostalih poruka.
Iako pregorelost napreduje kako se posao infiltrira u sve više sfera života, on nije nije jedino što dovodi do pregorevanja. Elektronska komunikacija i društvene mreže sve više dominiraju našim životima, a pravi nivo psiholoških posledica ove neverovatno brze tranzicije u načinu života, tek će biti shvaćen u budućnosti.
Osećaj anksioznosti koji se javlja zbog gomile neodgovorenih poruka javlja se ne samo zbog posla, već i zbog elektronske reformulacije međuljudskih odnosa u kojima posvećenost određenoj osobi stalno traži "elektronsku potvrdu". Jednostavno rečeno - ako zi značim, odgovaraćeš na moje poruke, delićeš i lajkovaćeš moje statuse i tako dalje u nedogled na svim ravnima društvenih mreža.
Iako je stanje pregorelosti bilo je poznato i drevnim lekarima kao što su Hipokrat i Galen, usled ovih novih okolnosti svakodnevnog života, pregorevanje je sve rasrostranjeniji fenomen. Ono je bazirano na suštinskoj ljudskoj potrebi za vremenom i prostorom bez zahteva i očekivanja spoljašnjeg sveta.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
NEWSWEEK PREDSTAVLJA Shemsah Forever: Noćni razgovor sa Šemsom Suljaković
Analitičari tvrde: Šta će nam tenkovi od Rusa, kada imamo bolje
Kako je legalizovan rasizam: Ovo je prvi zakon koji je zahtevao mržnju i "čistotu krvi"
Naučni svet na nogama: Otkriveno četvrto agregatno stanje vode
Opasna najava Donalda Trampa: Moj sin neće moći da sakuplja donacije? Pogrešan odgovor!
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)