SREĆNA VAM 7525. GODINA! Smederevska tvrđava krije dokaze o STAROM SRPSKOM KALENDARU
Smederevska tvrđava čuva jedan od retkih dokaza o starom srpskom kalendaru koji godine broji od postanka sveta, a važio je sve do 19. veka.
Ako je verovati ovom kalendaru sa Donžon kule, smederevska tvrđava je sada u 7525. godini od postanka sveta. Kula i Mali grad, dvor despota Đurđa, kako tamo piše, sagrađeni su u leto 6938. godine po kalendaru koji je u nas poznat kao srpski, mada ga u ostatku sveta zovu vizantijski.
Kako bilo, u vreme kada su Đurađ i žena mu Jerina završili gradnju dvora, to je bio jedini kalendar na snazi i nije mu trebalo da se definiše čiji je.
"I da nije te godine, natpis je zanimljiv, počev od toga kako je urađen. Nije, kako bi se moglo pomisliti, uzidan naknadno, dodavanjem kamenja u drugoj boji, kada je sve završeno. Neimari su ga radili kako je kula rasla, on je integralni deo zida", navodi Goran Jovšić, više od dve decenije vodič u Tvrđavi, odskora direktor JP „Tvrđava“.
Ipak, turistima je, kada im se rastumači natpis, od svega najzanimljivija cifra na kraju. Zapanje se i kada čuju da godina po srpskom kalendaru počinje u aprilu, baš kao i na činjenicu da se delila samo na leto i zimu. Leto je od Đurđevdana 6. maja, a zima od Mitrovdana 8. novembra.
Ispod velikog krsta na kuli ispisan je sledeći tekst (u prevodu): “Hristu Bogu blagoverni despot Đurađ gospodar Srblja i pomorja zetskog po naredbi (volji) njegovoj sagradi se ovaj grad u leto 6938. Iznad krsta je ispisan tekst ‘Car slave‘ i znaci ‘Isus Hristos pobeđuje‘.”
Kompjutersko datiranje iz srednjeg veka
Prema pravilima za upotrebu srpskog kalendara, prvo se navodi godina pa mesec i dan, za razliku od drugih koji prikazuju prvo dan, pa mesec i godinu ili anglosaksonskog gde je mesec pre dana. Jedino gde se u celom svetu primenjuje protokol o redosledu brojki kao u srpskom kalendaru jeste kompjuterska obrada, što je i definitivno potvrđeno uvođenjem sistema standarda ISO 8601.
(Blic)
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti