HALO, KO JE? OVDE NOSTALGIJA: Evo kako smo mobilne telefone koristili nekada i kako to radimo danas
Evolucija mobilnih telefona od njihovog začetka 90-ih godina 20. veka do današnjih dana je toliko vrtoglava i brza da nam se ponekad čini da prevazilazi naš lični napredak.
Da li se uopšte sećate kako smo koristili mobilne telefone 90-ih, pa čak i ranih 2000-ih godina? Možda vam deluje da se ništa bitno nije izmenilo, ali kada pogledamo unazad razlike su istovremeno neverovatne, ali i zanemarljive.
Dozvolite da vam pojasnimo ovu misao, ma koliko se ona na prvi pogled činila kontradiktornom:
1. Nekada su nam telefoni služili da pričamo satima...
Samo se setite bledih lica svojih roditelja kada su doblili vaš mesečni postpejd račun. Ako ste kao i većin nas ostalih bili na pripejdu, telefoni vam je služio kao toki-voki specijalnih jedinica - Rekli biste gde se trenutno nalazite i gde ćete biti u određenom vremenskom periodu. Sastanak je bio izuzetno važan, jer nije bilo jeftino isti i otkazati.
...a danas smo potpuno zaboravili da pričama. Služimo se isključivo dopisivanjem raznim Vajberima, WhatsApp-ovima, Mesindžerima, dok nam se tek ponekad omakne i koji SMS
Radije bismo komunicirali porukama. Lakše je, ništa ne košta, zahteva manje truda i generalno - nije neugodno. Ali priznaćete da smo danas zaboravili uopšte da razgovaramo; služimo se skraćenicama, žargonom i engleskim jezikom više nego ikada ranije u istoriji.
2. Devedesetih smo šale radi zvali nepoznate brojeve...
Pored stiskanja interfona i bežanja, ovo je bila jedna od glavnih dečjih zabava.
...dok danas svi sve znaju i nekako je nemoguće ostati skriven i tajnovit
Romantičnu intimu i tajne smicalice smo ostavili u prošlosti. Koliko god bile besmislene bile su samo naše. Danas možete znati gotovo sve o nekoj osobi, uhoditi je po društvenim mrežama, bez da ste se ikada ugledali uživo.
3. Na starom dobrom 3310 smo do iznemoglosti igrali takozvane "Zmijce"
Dobro, istina ovo se nije suštinski puno izmenilo.
...danas imamo bezbroj šarenih, multimedijalnih sadržaja koji proždiru sčlobodno vreme
Nama se ipak više dopada staro dobro vreme kad smo pozajmljivali jedni od drugih telefone na časovima i takmičili se ko ima najveći "hajskor".
4. Ranije smo telefon koristili da bismo komunicirali sa voljenima, porodicom, simpatijama i prijateljima...
Kontakt sa bližnjima ili onima za koje smo želeli da nam budu bliski bila je primarna funkcija telefona.
...danas zakačeni o telefone visimo na internetu dok pokušavamo da impresioniramo ljude koje uopšte ne poznajemo
Uostalom kako drugačije objašnjavate razne internet trendove, selfije, filtere i sveukupno poziranje po društvenim mrežama?
5. Biranje melodije zvona bio je način da izrazimo sebe...
Čak su i polifone melodije imale značenje. To je bilo samo naše (i još armije drugih, ali ne u našoj okolini) zvono - svi su znali čiji telefon zvoni kada se oglasi.
...danas ne možemo da se snađemo u moru zvukova koje proizvodi naš mobilni uređaj
"Šta? Ko je to? Kome zvoni? Meni?" Nikad nije bilo više melodija, a gotovo se svaki telefon oglašava identično. Setite se, već smo pomenuli da se retko zovemo, dok se pomenuti Vajberi i ostali svima istovetno oglašavaju.
6. Ranije je baterija trajala, 2, 3 dana, nedelju, pa čak i više sedmica...
Ranije smo telefonima mogli da krcamo orahe koliko su bili otporni na udarce. Maske su služile da promenite sumornu boju, a ne radi zaštite.
...dok ih danas punimo na svakih sat, dva, maksimalno 24 sata (ukoliko ga ne koristite)
Da ne pričamo da svaki pad telefona na zemlju potencijalno znači i njegovu smrt, te moramo da ga uvijamo u najnovije maske, trake, nalepnice za ekrane...
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana