Kompleks koji je otvoren za posetioce sačinjen je od tunela ukupne dužine 120 kilometara, plus od stambenih prostorija, kuhinja, skladišta, oružarnica, bolnica i komandnih centara

Tuneli Cu Či u Vijetnamu predstavljaju jednu od najkompleksnijih podzemnih mreža tunela na svetu. Nalaze se u istoimenom distriktu Ho Ši Mina, odnosno Sajgona, i deo su mnogo veće mreže koja se rasplinje ispod gotovo čitave zemlje.
Mreža je kopana tokom perioda od 25 godina, počevši od kraja četrdesetih godina 20. veka, pa keoz čitav rat za nezavisnost od francuske kolonijalne vladavine. Tokom rata sa SAD, mreža tunela je proširena i poboljšana uvođenjem efikasnog sistema ventilacije.
tuneli-cu-ci-vijetnam.jpg
Profimedia 

Ovi tuneli omogućili su Vijetnamcima da nanesu američkim oružanim snagama stravične gubitke. Pobunjenička organizacija Narodni front za oslobođenje Vijetnama, poznatija kao Vijetkong, koristila ga je tokom rata sa SAD za napade iz zasede, ali i za komunikaciju, snabdevanje ali i smeštaj velikog broja boraca.
Istorijski kompleks koji je otvoren za posetioce sačinjen je od tunela ukupne dužine 120 kilometara, plus od stambenih prostorija, kuhinja, skladišta, oružarnica, bolnica i komandnih centara.

Tokom rata, vojnici su veći deo dana provodili u tunelima radeći, dok su napadi po pravilu izvođeni uveče. Čitava mreža bila tunela bila je prepuna zamki sa eksplozivima, koji su sprečavali Amerikance da pošalju čak i najelitnije specijalne jedinice u "misiju čišćenja" tunela.

Cu Či tuneli su izrazito frustrirali SAD jer je uz pomoć njih Vijetkong diktirao gde i kada će se voditi bitke. Pošto su se američke jedinice pretežno oslanjale na vazdušne udare napalm bombama, Vijetkong je shvatio da je najbolji način da obesmisle američku strategiju zapravo stvaranje nevidljivog fronta ispod zemlje.
tuneli-cu-ci-vijetnam.jpg
Profimedia 

Iako je bilo više pokušaja tajne infiltracija u tunele od strane SAD i australijskih snaga, ni jedan pokušaj nije prošao uspešno. Izuzezno inteligentan dizajn tunela - stratepka upotreba lažnih vrata, eksploziva i drugih mehaničkih zamki protiv kojih je američka tehnologija bila potpuno neefikasna.
Specijalna jedinica koju su zvali "Pacovi za tunele", imala je ubedljivo najveći broj gubitaka od svih američkih jedinica u Vijetnamu. Tuneli Cu Či bili su presudan faktor koji je prolongirao rat, povećao američke žrtve i doveo do njihovog konačnog povlačenja 1975. godine.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

PUTINOVA LISTA ZA ODSTREL: Američki obaveštajci optužili Kremlj za smrt preko 40 disidenata

PROHUJALO S KINEZIMA: Srušen Sisijev san o novoj 300 milijardi dolara vrednoj prestonici Egipta (FOTO)

HRVATSKA U ZAGRLJAJU RUSIJE: Zagreb dobija trg u Moskvi

OTKRIVEN NOVI PARADOKS NA MARSU: Kjuriositi oborio teoriju koju je poslat da dokaže

UDARILA NA NEDODIRLJIVE: Ovo je Laura Kodruta Kovesi, zvezda rumunske borbe protiv korupcije