SAMO ASTRONAUTI ZNAJU ZAŠTO: Oni nikada ne plaču i uz pribor za jelo koriste makaze
Na Međunarodnoj svemirskoj postavi (ISS) sve se reciklira, čak i mokraća, koja se reciklira i destilira tako da postaje pijaća voda.
Šta je gore, a šta dolje?
Pojmovi gore i dolje u svemiru pomalo gube svoje značenje pa se ni astronauti u ISS time ne opterećuju previše. Kako nam je u našim kućama na Zemlji normalno da svetla budu postavljena na plafonu, tako se i glavna svetla u modulima smatraju plafonom, pa astronauti imaju glave okrenute prema njima dok jedu ili dok lebde kroz prostor.
Ah, ta mikrogravitacija!
Svakom astronautu u njegovom prvom boravku u svemiru pomalo je čudno bestežinsko stanje u kojem se nalazi, ali se navikne za najkasnije dva dana. Uskoro lebdenje kao način kretanja postane normalno.
Šta je na meniju?
Jelovnik astronauta u svemiru isti je kao i naš samo što je hrana sušena ili smrznuta. Pazi se na to da obroci sadrže preporučene dnevne doze (RDA) vitamina i minerala. Gastronomskim željama pojedinih astronauta može se udovoljiti, ali stručni tim nutricionista mora proveriti sadrže li obroci sve potrebno. Neki astronauti u svemiru iskuse promene u osećaju ukusa. Zbog manjka gravitacije hrana koju konzumiraju ne putuje prema želucu nego se diže prema glavi, što može izazazvati podrigivanje i probleme s probavom.
A higijena?
Iz razumljivih (gravitacijskih) razloga na svemirskim stanicama nema tuševa. Astronauti za umivanje upotrebljavaju vlažne maramice. Pranje kose je poseban problem. Koriste se šamponima koji se ne ispiraju ili suvim šamponima.
Nije za cmizdravce!
U svemiru možete plakati, ali suze vam neće kliziti niz lice. Ako astronaut u svemirskoj postaji zaplače (od sreće, nadajmo se), suza poprima oblik mehurića i zadržava se na površini kože ne klizeći. Ako je astronaut skine prstom, suza poput kuglice nastavi da leti u prostoru.
Problematične čarape
Kako astronauti u svemirskoj stanici ne hodaju nego lebde u bestežinskom stanju, koža na njihovim stopalima postaje potpuno mekana. Zato kad menjaju čarape (jednom nedeljno), moraju to učini sa čarapom, jer skidaju i celi gornji sloj kože stopala. Donje rublje takođe se menja svaka 3 dana.
Viljuška nož i makaze!
Osim uobičajenog pribora za jelo: kašike, viljuške i noža, svaki astronaut na svom tanjiru s jelom ima i makaze da bi mogao da prereže vrećice u koje je hrana spakovana. Da ne bipribor leteo, sve je za tanjir pričvršćeno magnetima.
Kurir.rs/Jutarnji.hr, Foto: Profimedia
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore