Da bismo biste srećni važne su dve stvari: prestanite da tražite sreću u budućnosti i pređite iz “aktivnog modusa” u “modus ostajanja u trenutku”.

Haemin Sunim (43), jedan od najuspešnijih učitelja zen-budizma u Južnoj Koreji, čvrsto veruje u to.

U Berlinu je nedavno predstavio svoj bestseler “Lepe stvari vidiš samo ako hodaš polako” i podelio nekoliko korisnih saveta.

- Ono što nas čini srećnima jeste pažnja s kojom nešto radimo, ali je u problem u tome što smo uglavnom u pogrešnom modusu. Navikli smo da rešavamo zadatak za zadatkom, hoćemo nešto da završimo, da rešavamo probleme. Kad smo u takvom modusu, misli su nam uvek u budućnosti”, kaže nekadašnji student Univerziteta Harvard.

Većina ljudi razmišlja na sledeći način: Kad završim ovo, biću srećna. Kada sebi kupim ovo ili ono biću srećan. Dan kada se budem udala biće najsrećniji u mom životu...

Ali stvari ne funkcionišu na taj način. Ne možete biti srećni u budućnosti, sreća funkcioniše samo ovde i sada, objašnjava Sunim. Biti srećan znači dati sebi dovoljno vremena, biti selektivan i uživati u sopstvenim mislima.

Kada pređemo iz “aktivnog modusa” u “modus ostajanja u trenutku” dešavaju se tri stvari: misli se usporavaju, opažamo stvari i više nemamo osećaj obaveze prema drugima. Krajnji rezultat: možemo da se opustimo.

Budistički monah je na kraju ponudio vežbu koja omogućava usmeravanja pažnje prema unutrašnjosti, a traje svega jedan minut.

Nađite neko udobno mestašce, a zatim:

1. Kružite ramenima brzo u oba smera

2. Ispružite ruke iznad glave i spustite ih

3. Zatvorite oči i duboku udahnite i izdahnite šest-sedam puta

4. Podignite desnu ruku do visine srca, spustite je na levu stranu grudi i zatim ponavljajte:

- Neka budem zdrav

- Neka budem srećan

- Neka budem u miru

- Neka budem zaštićen

- Neka budem voljen

5. Otvorite oči i posmatrajte

Posle ove vežbe osetićete prijatnu lakoću. Nećete ništa misliti, ali ćete primećivati sve oko sebe.

Kurir.rs/Blic, Foto: Printscreen/Facebook