UKLETI PRINC! DIVLJA MLADOST ĐORĐA KARAĐORĐEVIĆA: Šamarao je svog vaspitača!
Istorija Srbije i celog Balkana izgledala bi drugačije da je posle kralja Petra krunu poneo Đorđe Karađorđević, njegov prvorođeni sin. Ali na presto je ustoličen Aleksandar. I političari i sudbina bili su protiv princa koji je nosio ime svog pradede Karađorđa...
Posle smrti majke, kad je imao tri godine, Đorđe je rastao uz plaćene vaspitače. Već kao dečak pokazivao je tešku narav, obest i neobuzdanost
Đorđe Karađorđević rođen je na Cetinju, u dvoru knjaza Nikole, 8. septembra 1887. godine. Njegovi roditelji, knez Petar i kneginja Zorka, najstarija Nikolina ćerka, imali su petoro dece, od kojih je troje ostalo u životu: Jelena (1884), Đorđe i Aleksandra (1888).
Đorđe je imao nepune tri godine kada mu umrla majka. Njegov otac, budući srpski kralj, bavio se politikom i spletkama koje bi ga dovele na presto, a o deci su se brinuli baka, crnogorska kneginja Mileni i plaćeni vaspitači.
Od sedme do jedanaeste godine dečak je dosta siromašno živeo u Ženevi sa ocem, sestrom i bratom, a onda se preselio u Petrograd. Sestre njegove majke bile su udate za rođake ruskog cara, pa su Đorđu i Aleksandru isposlovale školovanje u carskom Kadetskom korpusu.
Rado bežao sa časova
Đorđe Karađorđević je prvi put došao u Srbiju 1903. godine, kad je njegov otac, posle ubistva Aleksandra i Drage Mašin, stupio na presto. Po tadašnjem običaju, odmah je upisan u vojsku kao redov, ali je brzo dobijao čin za činom, pa je punoletstvo dočekao kao potporučnik, u puku koji je nosio njegovo ime.
Vaspitavanje svog sina prestolonaslednika kralj Petar poverio je francuskom majoru Levaseru, a obrazovanje Mihajlu Petroviću, „Miki Alasu“, matematičaru koji je bio slavan u celoj Evropi.
Mladi princ nije bio marljiv đak. Sa Mikom Alasom češće je išao na Dunav nego što je učio, a sa mladim oficirima-zaverenicima, koji su njegovog oca doveli na presto, išao je na jahanje u Košutnjak i uveče u prestoničke kafane.
Imao je tešku narav. Bio je neobuzdan i obesan. U pismu francuskom ambasadoru u Beogardu, Levaser za svog štićenika kaže: „On je jedan đačić, prijatelj najistaknutijih kraljeubica, prilično inteligentan, ali još neoformljenog karaktera i bez ikakvog moralnog vaspitanja.“
Jednom prilikom se, kao devetnaestogodišnjak, posvađao oko učenja sa Levaserom pa je svom vaspitaču opalio šamar i otišao na jahanje. Uvređeni Francuz smesta je podneo ostavku kralju Petru, a ljutiti vladar naredio je da se princ smesta uhapsi. Odredio mu je i kaznu: dvonedeljno zatočeništvo u vojnom zatvoru na hlebu i vodi.
U Beč zbog ljubavi
Ali, pažnju javnosti princ je još ranije privukao jednim skandalom: imao je sedamnaest godina kada se zaljubio u jednu glumicu iz Narodnog pozorišta. Beograd je brzo počeo da „ispira usta“ ovom aferom, pa je kralj sinu zabranio da izlazi iz dvora, a policija je glumicu proterala iz prestonice. Ipak, nedelju dana kasnije Đorđe se iskrao pratnji i otputovao u Beč. Tamo ga je, u ljubavnom gnezdu sa glumicom, zatekla potraga iz Beograda. Glumici je iz budžeta isplaćena znatna suma da digne ruke od mladog ljubavnika, a princ je vraćen u Beograd.
Piše: Momčilo Petrović
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
“Da se ne lažemo” Bura oko “Senki nad Balkanom”
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)