Iako oficir, a ne klasičan tajni agent, bio je mirođija u svakoj špijunskoj čorbi koju su skrčkali on lično, Apis, Putnik, kralj Petar, Mustafa Golubić, Englezi, Francuzi, Staljin, Tito...

Svakako su najveći špijuni oni koji nikada nisu otkriveni. Božin Simić bio je izuzetak koji potvrđuje pravilo. Nisu znane baš sve njegove tajne rabote, ali kad zaverenik u Majskom prevratu, komita, pukovnik Crvene armije, ambasador i kralja Petra i Broza prošeta kroz desetak država, promeni pet politika, bude osuđen na 18 godina zatvora i odmah sutradan pušten, logično je da se pomisli kako se ljudi ničega ne plaše kao nečije hrabrosti da bude onakav kakav jeste. Majstor zavera je zaista bio neverovatan as.


Podaci iz života čoveka sa sto lica, uprkos jasnim belinama jer špijunaža je ipak - špijunaža, ne mogu a da ne probude maštu. A Božin je preminuo 1966. u Beogradu u 85. godini, miran i spokojan, kao da se sve ono što mu je stavljano na teret ticalo nekog drugog.


Međunarodni hohštapler


Vladimir, brat Dimitrija Tucovića, istaknutog vođe i teoretičara socijalističkog pokreta u Srbiji, opisivao je Simića kao međunarodnog hohštaplera. Nema spora, mason, pripadnik lože Pobratim iz Peterburga, rođen 20. oktobra 1881. u porodici učitelja u selu Veliki Šiljegovac kod Kruševca, to je i bio. Iako je zvanično njegov špijunski dosije tanak (u Titovoj FNRJ su iz arhiva izbačene stavke koje se nisu crvenele), ovaj literarni lik je znanje ruskog, francuskog i engleskog jezika koristio na tajnim obaveštajnim zadacima na, po njega, najbolji mogući način. Po prirodi buntovnik, nije želeo da bude samo policajac koji će da čuva poredak, već neko ko će se, ukoliko je smatrao da je to potrebno, okrenuti i protiv najmoćnih sila. Preživeo je sve bure!

DIRIGOVAO JE I BRITANCIMA


U britanskom parlamentu 1943. Simić je optužio
saveznike što bombarduju Srbiju iako je protiv Hitlera, ne i Bugarsku, koja je na strani nacista. Da li je radio i za Engleze, nije poznato, tek - oni su posle nekoliko dana gađali Sofiju. U to ime, Božin im je uručio precizne mape koje je nacrtao na neprijateljskom terenu. Bugari mu to nikada nisu oprostili, organizovali su neuspešan atentat na njega 1946. u Sofiji, na putu za Ankaru, u koju je po Titovom nalogu krenuo da na najvišem nivou predstavlja novu državu.


Kofer dinamita


Tajni agent i neustrašivi gerilac, uvek na udaru političara, ali i na njihov zahtev duboko iza neprijateljskih linija, bio je učesnik svih velikih istorijskih događaja pre i nakon Drugog svetskog rata. Pošto je uvek bio na strani protiv Nemaca, Turaka i Bugara, njegove usluge su koristile i druge službe, ne samo srpska.


Majstor konspiracije, učestvovao je u smaknuću kralja Aleksandra i kraljice Drage 1903. godine (kofer dinamita za nasilno otvaranje dvorske kapije doneo je iz Niša kao da nosi slatkiše), ubacivao komite na tursku teritoriju, preobučen u seljaka špijunirao Skopsku Crnu Goru, Janjevo i Prištinu uoči balkanskog rata 1912. U vreme Prvog svetskog rata komandovao je bataljonom, 1916. odlazi u Rusiju da se pozabavi ne samo organizovanjem dobrovoljaca već i izborom novih tajnih agenata. Tek 1936. se iz emigracije vratio u Beograd s mnoštvom poverljivih informacija. Najviše je, u međuvremenu, boravio u Francuskoj (žena mu je iz Nice), pa se opravdano sumnja da je, osim za Srbe i Ruse, radio i za „petlove“.


Učesnik dolaska dinastije Karađorđević na presto, pred kraj Drugog svetskog rata okrenuo se Titu. Kažu, znao je uvek da stane na pravu stranu, sačuva život bez obzira na težinu situacije. I Broz je bio takav, učestvovao je direktno u likvidaciji neprijatelja, špijunirao ih, baš kao i Simić. I jedan i drugi su poslove tajnog agenta podigli na najviši nivo i pored činjenice da su voleli da se eksponiraju. Prevejani obaveštajac je, kao i bravar iz Kumrovca, posedovao danas još uvek neobjašnjive moći.

LIČNA KARTA


Rođen: 20. 10. 1881.

Mesto: Veliki Šiljegovac kod Kruševca

Umro: 24. 2. 1966.

Mesto: Beograd

KARIJERA


Uspon Završio Vojnu akademiju

Dostignuća Bio među potpisnicima pakta o prijateljstvu sa Sovjetskim Savezom 5. aprila 1941; ambasador kralja Petra u Francuskoj; ambasador Josipa Broza u Ankari

Brak supruga Normand, rodom iz Nice

Deca sin Dragan, rođen 1929.


1903. bio u organizaciji atentata na kralja Aleksandra Obrenovića i kraljicu Dragu

1935. radio za Francuze 26. marta 1941.došao u Beograd sa Staljinovim direktivama 27. marta 1941.učestvovao u vojnom puču po nalogu Engleza

foto: Profimedia


1946. Tito šalje u Ankaru ambasadora kralja Petra za svog prvog diplomatu


Odjeci Tito naredio da se izbriše njegov dosije

Kurir / Branka Mitrović

Foto: Profimedia, Privatna arhiva