Roditelji nekad ne znaju šta im je činiti kad je u pitanju zdravlje njihove bebe

Lekar tvrdi jedno, patronažna sestra drugo, prijateljica koja već ima decu treće, a bake i deke četvrto. I tu kod novopečenih mama nastaje nervoza i haos u glavi.

Evo nekih od najčešćih zabluda s kojima ste se sigurno do sada sreli:

1 Posle sisanja dete mora da podrigne

Delimično tačno: Poželjno je da podrigne, ali ima dece kojima to ne ide baš lako. Roditelji, pokušavajući da pomognu, previše drmusaju dete i samo ga dodatno uznemire. Ako beba ne podrigne nakon desetak minuta, a zaspala je, pustite je.

2 Ako se bebi češće krati kosa, rašće gušća

Netačno: Kosa raste iz korena i njeno skraćivanje nema baš nikakve veze s gustinom. Ona zavisi od raznih drugih faktora i gena.

stockphotomothercuttingbabyhairbyclipper309674258.jpg
Foto: Shutterstock

3 Nekoliko kapi soka od limuna prekida štucavicu

Netačno: Štucavica se može prekinuti na razne načine, a nikako pomoću limuna, koji se svrstava u potencijalne alergene i ne daje se deci pre prvog rođendana. Ako beba još sisa, stavite je na grudi i prestaće. Ako ne sisa, ponudite joj malo toplog čaja ili joj promenite položaj tela i zagrejte stomak.

4 Bebi ne treba seći nokte

Netačno: Nokte treba skraćivati jednom nedeljno tupim makazicama. Oni su kod beba su mekani i lome se, ali ako se ne odseku, mogu se ogrebati.

stockphotofirstbathingofanewbornbabygirlinahospitalbathtub105904067.jpg
Foto: Shutterstock

5 Kamilica pomaže kad su oči krmeljave

Delimično tačno: Krmeljave oči najčešće su znak infekcije. Čaj od kamilice ima blagotvoran efekat, ali takođe može izazvati alergijsku reakciju. Potražite savet pedijatra jer je često potrebno napraviti bris oka da bi se tačno utvrdilo koja je i da li je uopšte infekcija u pitanju.

6 Treba sačekati s kupanjem dok ne otpadne pupak

Netačno: Novorođenčad, naravno, možete kupati, kupaju ih i u porodilištu iako im nije otpala pupčana vrpca. Ona će se osušiti i bez vaše intervencije, jer je to prirodni put zaceljenja rane. Vaša jedina obaveza je da kontrolišete da li je tu sve u redu da ne bi došlo do infekcije. Ranicu prilikom kupanja možete zaštititi gazom.

stockphotohandiscleaningbabysear317766794.jpg
Foto: Shutterstock

7 Uši se čiste štapićem

Netačno: Uši možete očistiti i čistom pelenom, vaticom i gazom. Nakon kupanja vaticom pokupite vodu koja je iscurila iz uva. Štapićem se ne sme ulaziti duboko u ušni kanal. Dovoljno je očistiti ono što iscuri.

Kurir.rs/ Foto: Shutterstock