STUDENT IZ SRBIJE NAPRAVIO MAPU Evo gde se sve slavi i koje su SLAVE najčešće! A OVOM SVECU SE MOLIO CELI DUBROVNIK!
Student Pravnog fakulteta Dušan Dačić napravio je veoma zanimljivu mapu rasprostranjenosti i osobenosti krsne slave u Srba.
Slava se uz kolo i guslanje nalazi na UNESCO listi nematerijalnog kulturnog nasleđa i slavi se od Ankoridža do Vladivostoka. Svuda gde ima Srba, slavi se slava.
On je objasnio da nisu predstavljeni samo današnji slavari već i prostori gde se u prošlosti slavila slava, kao i mesta gde katolici i muslimani slave.
Najčešće slave u Srbiji su Nikoljdan, Mitrovdan i Đurđevdan, a Dačić kaže da se ni u regionu slika u tom pogledu posebno ne menja.
Navodi i da neke manje oblasti često imaju kao najčešću slavu nekog drugog svetitelja, na primer svetog Iliju (Ilindan) koji je takođe vrlo česta slava.
Na mapi koju je Dačić uradio uz pomoć Igora Jaramaza, politikologa iz Beograda, Miloša Stojanovskog i drugih kolega, može se videti da su najčešće slave među Vlasima - Mitrovdan, Nikoljdan i Aranđelovdan, a da u takozvanom Rumunskom Banatu gde su Srbi nekada činili značajan deo stanovništva, danas ih skoro nema.
Isto tako, zanimljivo je da Bugari u caribrodskim selima nemaju krsnu slavu, već slave seosku slavu. Inače u zapadnoj Bugarskoj je slavski običaj do Prvog svetskog rata bio potpuno potisnut i zamenjen do tada nepoznatim praznikom - Imendanom, piše Mondo.
Isti praznik zamenio je slavu i u delovima vardarske i belomorske Makedonije. U Staroj Srbiji i Severnoj Makedoniji slava ima i lokalne nazive - sveden, služba, sluga, den.
Albanska katolička plemena Grude, Hoti, Klimenti, Kastrati, Škrelje, Šalje, Beriše, Dušmani, Šoši, Toplana, Mazreku, Kiri, Plani, Merturi i Nikaj slave slavu i pokrovna slava svih plemena je Nikoljdan.
Na Makarskoj rivijeri postoje hrvatska sela čiji žitelji slave slavu: Zaostrog, Drvenik, Podaca, Brist, Gradac, Baćina, Živogošće, Igrane, Podgora, Drašnice. Vrgorac, Kokorić, Sriduša, Klenak, Kozica, Zavojane, Ravča, Dragljane, Banja, Kotezi.
Do 10. veka se u Dubrovniku slavio Srđevdan. Najčešće slave u Bosni na kraju 19. veka bile su Đurđevdan, Nikoljdan, Jovanjdan, Stefanjdan i Aranđelovdan.
Kurir.rs/Mondo/Foto Printseen
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega