Kod nas je ustaljen običaj da se ocu novorođenčeta cepa košulja ili majica. Postoje razna mišljenja zašto se to zapravo radi, a ovo su neka od tumačenja.

Nova osoba

Neki smatraju da cepanje treba da pokaže da (energetskoj) auri roditelja u ekspanziji dosadašnja odeća više nije odgovarajući omotač.

Prva pelena

Drugi veruju da ovaj običaj vodi korene iz davnih vremena, kada se deca nisu rađala u porodilištima, već u kući, na ulici, u njivi, u šumi i drugim mestima. Dete je trebalo da se uvije u neki komad tkanine zbog zaštite od hladnoće, a zbog nekog drugog verovanja se izbegavala ženska odeća kad god ima neka muška košulja u blizini.

mirko-sijan-8.jpg
Foto: Zorana Jevtić

Ako se dete rodi u kući, onda se odevni predmet uzimao iz ormana, a ako se porođaj dogodi napolju, onda se zaustavljao prvi muškarac koji se nađe u blizini, te bi se od njega uzimala košulja.

"Krađa" pola deteta

Veruje se, takođe, da se onima koji učestvuju u cepanju košulje, a to su radili samo muškarci muškarcima, prenosi neka vrsta sreće muškarcu koji je postao otac, i da će oni koji je cepaju isto postati očevi.

beba.jpg
Foto: - / PhotoAlto / Profimedia

Neki smatraju i da ovaj običaj potiče od verovanja da će onaj ko uzme delić iscepane košulje dobti takođe isti pol deteta kao i otac čiju košulju cepaju, a opet, u drugim krajevima verovalo i da to vodi ka dobijanju bebe suprotnog pola.

(Kurir.rs/Srbija danas)

Bonus video:

00:04
Andrija Milošević proslavlja rođenje sina Izvor: Kurir