Večeras ćemo imati priliku da vidimo plavi Supermesec. Sam Mesec neće dobiti plavu nijansu, već ovaj izraz označava drugi pun Mesec unutar istog meseca. Prvi pun Mesec ovoga meseca bio je vidljiv 1. avgusta, dok nam sledi drugi (plavi) puni Mesec večeras, 30. avgusta. Uz plavi Supermesec, na nebu moći će da se vidi i Saturn.

Supermesec je specifičan jer je 16 odsto svetliji od prosečnog, a izgledom je veći od punog Meseca. Ovaj fenomen nastaje kada je Mesečeva orbita najbliža Zemlji, u trenutku punog Meseca. Takva pojava moguća je jer Mesecu treba 29 dana da obiđe oko Zemlje, dok kalendarski mesec može trajati 31 dan. Poslednji će biti 28. septembra, a naziva se i Mesec žetve, navode iz NASA-e.

profimedia0257373844.jpg
Foto: Profimedia

Prema proračunima penzionisanog NASA-inog astrofizičara Freda Espenaka, Mesec će se nalaziti na udaljenosti od otprilike 355.000 kilometara. To ga pozicionira kao najsjajnije osvetljeni mesec cele 2023. godine.

Samo 3 odsto punih Meseca čine plavi Meseci, a sledeći će biti vidljiv tek u maju 2026. godine. 2037. godine ova pojava biće vidljiva i u januaru i u martu.

Šta znači pojam Supermesec?

Mesečeva putanja oko Zemlje nije idealno kružna, već blago izdužena elipsa. Ta elipsa je blago pomerena, označavajući perigej kao tačku najbližu Zemlji, te apogej kao tačku najudaljeniju od Zemlje. Prosečna udaljenost Meseca od Zemlje je približno 384.400 km.

profimedia0168803828.jpg
Foto: Profimedia

Učinci gravitacije od Sunca i planeta (najviše Sunca) utiču na stazu Meseca oko Zemlje, uzrokujući dodatni pomak. Stoga perigej nije uvek iste blizine, kao ni apogej iste udaljenosti. U perigeju, Mesec nam se približi na približno 363.295 km, dok u apogej stoji na oko 405.503 km.

Iako pojam "Supermesec" nije naučni izraz, već je to naziv koji su osmislili posmatrači neba i mediji. Astronomi koriste izraze "Mesec u perigeju" i "Mesec u apogej" kako bi označili ovu pojavu.

(Kurir.rs/ 24sata.hr)