DECA BIVŠE JUGE OBOŽAVALA SU DA GLEDAJU CRTANI FILM "UMOČIĆU": Iza njega se krije MRAČNA SIMBOLIKA, a sama priča je JEZIVA (VIDEO)
Crtani film "Negde u zemlji snova" je bio omiljen među decom koja su odrastala u Jugoslavijitokom '80-ih i '90-ih godina. Ovo kratkometražno ostvarenje se prikazivalo svakodnevno, a postalo je poznato po replici "Umočiću!" zahvaljujući svojoj legendarnoj sinhronizaciji
Iako je namenjen deci, crtani film se bavio ozbiljnim temama poput gladi i siromaštva.
Glavni likovi su mali brat i sestra koji, u odrpanoj odeći, po zimi skupljaju drva kako bi se ogrejali. Zastaju pored izloga sa slatkišima za koje nemaju novca. Dobri pekar ih vidi i odlučuje da ih počasti kolačima, ali kada izađe, deca su već otišla. Žive sa majkom u trošnoj kući, gde često nemaju dovoljno hrane.
Njihova večera sastoji se od šolje vode i tvrdog, bajatog hleba koji devojčica potapa u šolju vode uz sada već legendarne reči: "Umočiću!"
Nakon što pojedu skroman obrok, dečak izjavljuje da je još gladan, na šta njihova majka počinje da plače jer nemaju više hrane. Dečak na to kaže kako se samo šalio kako bi utešio majku i sa sestrom odlazi na spavanje. Nakon što zaspu, deca odlaze u zemlju snova gde ima hrane u izobilju i mogu jesti šta god požele.
Iako počinje mračno, crtani film se završava optimistično. Dobri ljudi - pekar, krojač i vlasnik prodavnice, pronašli su decu i dok su ona spavala doneli im pomoć. Brat i sestra se bude u toploj kući sa obiljem hrane, igračkama i novom odećom. Nakon što više puta pitaju da li je to sve za njih, deca veselo prilaze i počinju da se goste, a crtani se završava tako što se dečak ubode viljuškom kako bi se uverio da ne sanja.
Crtani film "Negde u zemlji snova" datira iz 1936. godine i oslikava realnost Velike depresije. Iako je tužan, završava se optimistično, pružajući nadu deci širom sveta da snovi mogu postati stvarnost zahvaljujući dobroti ljudi.
(Kurir.rs/Alo/T.B.)
Bonus video:
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA