Zorana Arunović i Damir Mikec juče su Srbiji doneli prvu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, a nakon dodele su tradicionalno zagrizli svoje medalje.

profimedia0894059063.jpg
ALAIN JOCARD / AFP / Profimedia 

Ovaj zlatni dvojac je u finalu na 10m vazdušnim pištoljem pobedio strelce iz Turske, a onda su na ceremoniji zagrizli najsjajnije odličje.

Iako je mnogima možda promakao ovaj momenat, grickanje medalje je "zlatno pravilo" Olimpijskih igara.

Razlog seže daleko u istoriju Olimpijskih igara

profimedia0894061469.jpg
ALAIN JOCARD / AFP / Profimedia 

Ovo je dugogodišnja tradicija, a kako je jednom prilikom otkrio predsednik Međunarodnog udruženja olimpijskih istoričara David Valečinski, razlog su fotografi.

profimedia0894059071.jpg
ALAIN JOCARD / AFP / Profimedia 

- Fotografi su mislili da su sportisti sa medaljama u ustima ikonični snimci koji će lako prodati sutrašnje novine. Takve fotografije bi mogle da se pojave na naslovnoj strani bez dodatnog razmišljanja. Mislim da sportisti to inače ne bi radili - objasnio je Valečinski zvaničnom sajtu Olimpijskih igara.

Ode zub

Naši zlatni strelci su ispoštovali tradiciju i zabeležili slike za istoriju, međutim jedan olimpijski šampion nije bio te sreće.

ivana03-starsport-epa.jpg
EPA, Starsport 

Naime, David Meler iz Nemačke osvojio je srebrnu medalju u sankanju na Zimskim olimpijskim igrama 2010, ali je zbog te iste medalje ostao je bez zuba.

- Fotografi su hteli da me slikaju kako držim medalju u zubima. Kasnije na večeri sam shvatio da mi je zub napukao - otrkio je tada sportista.

To je jedina zabeležena nesreća zbog ugriza medalja.

Teorije zavere

28e35b8199d84b998a25dab475fcf904.jpg
Dado Đilas 

Ranije se tvrdilo da sportisti grizu medalje kako bi proverili kvalitet, odnosno da li je reč o pravom zlatu. Međutim, to je samo netačna informacija.

Na Olimpijskim igrama u Parizu trebalo bi da bude dodeljeno najmanje 987 medalja, a većina će imati tragove zuba nakon dodele.

(Kurir.rs/I.M.)