MNOGI SRBI OVO RADE NEDELJOM, A U NEMAČKOJ JE STROGO ZABRANJENO: Ako tamo prekršite ovu zakonsku uredbu čeka vas paprena kazna
Da li ste ikada iskoristili nedelju za sređivanje životnog prostora? Usisavanje, uključivanje veš-mašine, ili možda popravku nekih sitnica?
Ovakva praksa nije nepoznata - u našoj zemlji i širom sveta, dok bi vas u Nemačkoj dovela u nevolju.
U pomenutoj državi veoma se poštuje koncept "tihi sati" (Ruhezeit) koji podrazumeva niski nivo buke u određenim periodima dana, odnosno nedelje.
Ukoliko ste boravili u Nemačkoj verovatno ste primetili tišinu koja “vlada” nedeljom. Većina prodavnica je zatvorena, ljudi odmaraju, a ulice su puste.
Mir vlada i u stambenim zajednicama, tokom čitavog dana.
Da bismo napravili razliku, evo kako je kućni red regulisan u Srbiji. Radnim danima važi od 16 do 18 sati, te od 22 do 7 ujutru. Vikendom je na snazi od 14 do 18 i od 22 do 8 sati subotom, odnosno do 10 nedeljom.
Kada je reč o Nemačkoj, uopšteno govoreći, podrazumevani “tihi sati” su radnim danima od 22 do 7 sati, a nedeljom ceo dan.
Ruhezeit se, takođe, primenjuje državnim praznicima tokom celog dana.
Treba naglasiti da je reč o složenom sistemu, zasnovanom na federalnim, saveznim i lokalnim propisima.
Samim tim postoje razlike, jer nemački regioni definišu “tihe sate” shodno lokalnim propisima o zaštiti od buke (Lärmschutzverordnung). Negde i nisu propisani.
Uz to, pravilnik se može razlikovati ukoliko stanodavac ima dodatne zahteve, prenosi Urbanground.
Opšte pravilo je da smete proizvoditi buku veću od 50 decibela, u šta bi spadalo:
- usisavanje
- pranje kola
- košenje travnjaka
- baštenski radovi s električnim alatima
- građevinski radovi s (bučnim) električnim alatima
- duvanje lišća
- čišćenje snega
- puštanje glasne muzike
- organizovanje žurki
- zakucavanje čekićem
- korišćenje pumpi za vodu
Ako se komšije požale na buku, može se dogoditi nekoliko stvari.
Obično, prvo stiže anonimno upozorenje da ne poštujete kućni red - koje treba shvatiti ozbiljno, jer bi u suprotnom mogli da intervenišu policija, stanodavac ili upravnik zgrade.
U slučaju da se uključi policija verovatno ćete platiti kaznu (često manju, ako je reč o prvom prekršaju), a one mogu iznositi više hiljada evra.
(Kurir.rs/Telegraf/J.M.)
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!