Ogrlica koja je zapečatila crnu sudbinu Marije Antoanete prodata na aukciji: Nova vlasnica iskeširala basoslovnu sumu novca za nakit
Dijamanti o kojima je reč nalazili su se u središtu skandala iz 1785. godine, poznatog kao Afera dijamantske ogrlice.
Ogrlica ukrašena dijamantima, za koju se veruje da je povezana sa skandalom koji je ubrzao pad nesrećne francuske kraljice iz 18. veka, Marije Antoanete, prodata je na aukciji u Ženevi u sredu za 4,26 miliona švajcarskih franaka (4,81 milion dolara).
Ovo dragoceno delo iz gruzijanskog doba, koje sadrži dijamante ukupne težine od 300 karata, bilo je u vlasništvu privatnog kolekcionara iz Azije i na aukciji je dostiglo cenu znatno višu od očekivane, nakon duge borbe za kupovinu.
Pre aukcije, vrednost ogrlice procenjivana je na najviše 2 miliona franaka, prema podacima aukcijske kuće Sadebi, piše Reuters.
"Bila je to noć puna uzbuđenja," izjavio je Andres Vajt Koreal, stručnjak za nakit iz Sadebija, nakon večernje prodaje ogrlice neimenovanoj kupkinji.
"Na tržištu očigledno postoji interesovanje za istorijski nakit sa fascinantnim poreklom. Ljudi ne kupuju samo predmet, već i celu priču koja je vezana za njega."
Sadebi je ovog meseca saopštio da neki od dijamanata u ogrlici možda potiču iz nakita koji je odigrao ključnu ulogu u padu Marije Antoanete, članice austrijske kraljevske porodice i supruge francuskog kralja Luja XVI.
Dijamanti o kojima je reč nalazili su se u središtu skandala iz 1785. godine, poznatog kao Afera dijamantske ogrlice. U ovom skandalu osiromašena plemkinja po imenu Žana de la Mot lažno se predstavljala kao francuska kraljica i nabavila ogrlicu u njeno ime, a da za to nije platila.
Kasniji sudski proces oslobodio je kraljicu svake krivice, ali je malo učinio da smanji njenu rastuću reputaciju kao ekstravagantne vladarke, što je doprinelo revoluciji i svrgavanju francuske monarhije.
Dijamanti iz originalne ogrlice, izrađene 1770-ih, kasnije su prodavani pojedinačno na crnom tržištu i zbog toga ih je gotovo nemoguće u potpunosti pratiti. Međutim, neki stručnjaci tvrde da kvalitet i starost dijamanata upućuju na povezanost s tom ogrlicom.
Ogrlica, koja podseća na maramu za vrat, može se nositi otvorena ili vezana na prednjem delu. Jedan od prethodnih vlasnika bio je britanski markiz od Anglsija, a član njegove porodice nosio ju je na krunisanju kraljice Elizabete II, navodi Sadebi.
Vajt Koreal je rekao da je nova vlasnica ogrlice bila "presrećna".
"Rekla mi je nešto prelepo: 'Izuzetno sam srećna što sam osvojila ovaj predmet, ali ja ga ne posedujem, već sam samo čuvar do trenutka kada će ga neko drugi preuzeti'."
(Kurir.rs/I.M.)
Ovako je Muzej grada Beograda kupio kolekcionarsku sliku Paje Jovanovića:
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)