Slušaj vest

Influenserka Bojana Matkovikj posetila je nedavno Japan, a kada je otišla u zemlju izlazećeg sunca nije mogla da se načudi koliko se njihov stil života razlikuje od onog tipičnog na Balkanu. Posebno kada je reč o uobičajenim stvarima kao što je pušenje na ulici, hodanje sa hranom, naočare za sunce, tetovaže....

Kako je objasnila tek nakon što je posetila ovu zemlju shvatila je zašto svi govore da Japanci ne žive u ovom veku i na ovoj planeti, već su ispred svih.

Bojanino iskustvo sa putovanja u Japanu, koji je objavljen na portalu "Pun kufer" prenosimo u nastavku.

Provela sam skoro dve nedelje u Japanu. Moram da priznam da kulturni šok još uvek nije splasnuo. Tek sada shvatam zašto svi govore da Japanci ne žive u ovom veku i na ovoj planeti...

Ah, taj Japan, oličenje savršenstva... Zemlja u kojoj postoje mnoga neiskazana i nepisana pravila, ali i dalje sve funkcioniše kako treba. Evo nekih stvari koje su na mene ostavile najveći utisak.

Više od 95 odsto svih meleza u Japanu ima dve vrste zviždaljki ptica. Prvi je kukavica, a drugi kokoška. Ovo je urađeno da bi se pomoglo osobama sa oštećenim vidom. Kukavica znači da je pravac sever - jug, a pile istok - zapad. Takođe, iz istog razloga, imaju ove nazubljene žute linije po celom spratu, kako bi se osobama sa oštećenim vidom olakšalo snalaženje po gradovima.

Mir i tišina


Iako imaju najveće i najprometnije gradove na svetu, kretanje nikada nije haotično. Tako ćete na pokretnim stepenicama videti da svi stoje levo, a desna je slobodna za one koji ne žele da stoje ili žure.

Na stanicama se svi poređaju jedan iza drugog i strpljivo čekaju da svi izađu iz voza pre nego što uđu. A u vozovima mir i tišina, niko ne priča, mobiteli su utišani, ništa se ne jede i ne pije, čak i ako nose rančeve, drže ih ispred da ne udare nekoga iza sebe.


Čistoća na prvom mestu


Iako ponekad satima nećete naći kantu za otpatke, cela zemlja je besprekorno čista. Japanska kultura stavlja snažan naglasak na čistoću i poštovanje životne sredine. Mnogi ljudi veruju da je održavanje čistoće prostora odraz lične časti i poštovanja prema drugima.

Na primer, na sportskim događajima i igrači i gledaoci čiste posle utakmice. Igrači napuštaju svlačionice u besprekornom stanju, dok gledaoci sa sobom nose smeće, a ponekad čak i učestvuju u čišćenju celog stadiona.

U školi se deca od malih nogu uče da budu odgovorna za životnu sredinu. Učenici su podeljeni u male grupe i rade zajedno na čišćenju prostorija, kao što je čišćenje, brisanje, brisanje prašine itd.

Ova praksa usađuje kod dece osećaj odgovornosti i podstiče ih da preuzmu vlasništvo nad svojim neredom. Takođe im pomaže da razviju naviku održavanja čistoće, koju nastavljaju da praktikuju dok odrastaju. Grupni aspekt čišćenja pomaže deci da nauče da rade zajedno i razmotre uticaj svojih postupaka na druge.


U japanskoj kulturi, u mnogim naseljima postoje kampanje čišćenja. U unapred određeno vreme, većina stanovnika, ako ne i svi, okupljaju se da sakupe smeće. Često se ovi događaji zakazuju rano ujutru, tako da čak i stanovnici koji moraju da idu na posao mogu da učestvuju.

Kada Šinkansen – „voz metak“ poznat po svojoj brzini, tačnosti i udobnosti – stigne do poslednje stanice na liniji, ekipa za čišćenje počinje da čisti ceo voz i okreće sva sedišta za sledeće putovanje, sve u roku od samo sedam minuta.

Sa do 17 vagona po vozu i oko 1.000 sedišta, čistači brzo pokupe sve zaboravljene stvari i smeće, prebrišu stolove sa tacnama, čiste podove i okreću sva sedišta. Ova efikasna procedura čišćenja dobila je nadimak sedmominutno čudo.

Običaji i bonton


Pušenje je zabranjeno skoro svuda. U svakom gradu postoje određena mesta za pušače, ali ih nema mnogo. Neki gradovi, kao što je Kjoto, imaju mape na železničkoj stanici koje pokazuju gde se u gradu nalaze mesta za pušače.

Klanjanje u Japanu, poznato kao ojigi, važan je bonton koji se uči od malih nogu i pristojno je pokloniti se drugoj osobi kada je sretnete, kada joj kažete hvala ili kada se oprostite.

Japanci ne prihvataju napojnice.Za njih je ostavljanje napojnice uvredljivo i smatraju to mitom. Ako ostavite napojnicu na stolu, konobar može potrčati za vama da vam vrati novac. Samo se ljubazno nakloni i reci: arigato gozaimasu. Takođe, kada platite neki artikal, stavite gotovinu u za to predviđenu fioku i vaš kusur će takođe biti vraćen u nju.

O kriminalu, toaletima i zemljotresima


Nošenje naočara za sunce na ulicama u Japanu nije poželjno i ako ih stavite, svi će vas čudno gledati. To je zato što su naočare za sunce povezane sa kriminalnim bandama, kao i tetovaže. Ako imate tetovaže, ne možete ući u onsen (japanske banje) i velnes centre.

Kada je reč o kriminalu, Japan je jedna od najbezbednijih zemalja na svetu. Novčanik možete ostaviti u javnom prevozu i postoji 95% šanse da ćete ga pronaći tamo gde ste ga ostavili ili će vam biti vraćen na adresu sa svime što ste ostavili u njemu!

U Japanu ima više od 1500 zemljotresa godišnje i zbog njih su velike šanse da se zaglavite u liftu – zato većina liftova ima toalete u slučaju da se zaglavite u liftu.

A toaleti su priča za sebe. Odlazak u toalet mi nikada neće biti isti. Šolje su električne i sa senzorima. Kada priđete, poklopac se automatski otvara i sedište se steriliše. Možete da uključite grejanje sedišta, kao i da puštate muziku da vas drugi ne čuju dok "radite svoje". Postoje i mlaznice koje će vas oprati ako želite. U prevodu: spejs šatl toaleta, i to ne samo u hotelima i restoranima, već u svim javnim toaletima.

Voda iz česme u Japanu je bezbedna za piće i ispunjava neke od najviših svetskih standarda, ali ako treba da pronađete vodu za piće dok ste napolju, aplikacija MiMizu vam pomaže da pronađete mesta za besplatno punjenje.

Automati i kafići za sve što želite


U Japanu postoji više od pet i po miliona automata (otprilike jedan automat na svaka 23 stanovnika zemlje). Od automata u restoranima gde naručujete do automata na ulici gde možete kupiti tople ili hladne napitke, tople obroke ili hladne sendviče, hamburgere, pice, rezanci, ramen itd., sladolede, kolače, cigarete ili alkohol, igračke ... Postoji automat za (skoro) sve što vam padne na pamet.

Ali zapamtite, smatra se nepristojnim jesti ili piti dok hodate. Umesto toga, pronađite mesto za sedenje i uživanje u hrani ili piću kako ne biste pravili nered.

Pored automata, Japanci imaju kafiće za sve. Bilo da želite da se mazite sa štenetom, vidrom, svinjom, sovom ili kapibarom. Kompanija može da vam napravi robota koji će vam služiti, razgovarati s vama, pa čak i plesati za vas, ili možete platiti da se mazite sa pravom osobom.

Mogla bih da nabrajam danima, ali mislim da vam je i ovako jasno koliko je Japan poseban i zašto sam toliko oduševljen njime, a iskreno se nadam da ćemo se u skorijoj budućnosti ugledati na Japance.

(Kurir.rs/Punkufer/I.M.)

 Pogledajte zanimljivosti o Luksemburgu:

01:00
Luksemburg putovanje Izvor: Youtube/Eli Snyder