Slušaj vest

Džo Bajden pomilovao je dve ćurke, Breskvu i Cvet, u Beloj kući i tako im pomogao da izbegnu tužnu sudbinu završetka na nečijoj prazničnoj trpezi.

- Ovaj događaj zvanično označava početak praznične sezone ovde u Vašingtonu - rekao je Bajden pred publikom od oko 2.500 ljudi okupljenih na Južnom travnjaku. 

- Takođe, ovo je poslednji put da se obraćam ovde kao vaš predsednik u ovoj sezoni i izražavam zahvalnost. Zato želim da vam kažem da mi je bila čast života. Večno sam zahvalan.

profimedia-0938678551.jpg
Foto: Yuri Gripas - Pool via CNP / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

- Iskoristimo ovaj trenutak da se udaljimo od užurbanih života i fokusiramo na ono što je najvažnije: naše porodice. Moj otac je imao izreku: porodica je početak, sredina i kraj. Naši prijatelji i susedi, kao i činjenica da smo blagosloveni da živimo u Americi, najvećoj zemlji na svetu — i to nije preterivanje. U Americi nikada ne odustajemo. Nastavljamo dalje i čuvamo veru.

Ćurke su izabrane za predsedničku povorku i prošle su rigorozne pripreme kako bi se kvalifikovale za odlazak u Belu kuću, izjavio je Džon Zimerman, predsednik Nacionalne federacije za ćurke.

Breskva i Cvet, teške 18,6 i 18,1 kilograma, izlegle su se u julu. Ove nedelje su otputovale u Vašington i uživale u apartmanu u hotelu Willard InterContinental, što je deo tradicije pred njihov veliki dan, prenosi ABC News.

Bajden je objasnio da su ptice dobile imena po državnom cvetu Delavera: breskvinom cvetu.

Nakon pomilovanja, dve ćurke su se vratile u Vaseku, Minesotu, gde će ostatak života provesti kao "ambasadori poljoprivrede" u Farmamerici, centru za tumačenje poljoprivrede.

Ćurke koje je Bajden prethodno pomilovao uključuju Slobodu i Zvono 2023, Čokoladu i Čips 2022, te Puter od kikirikija i Džem 2021.

- Danas će se Breskva i Cvet pridružiti slobodnim pticama Sjedinjenih Američkih Država - rekao je Bajden.

Zašto se ovo radi?

Istorija predsedničkog pomilovanja ćurana pomalo je maglovita. Nezvanično, neki izvori ukazuju na to da tradicija potiče još od Abrahama Linkolna, koji je po molbi svog sina Teda poštedeo jednog ćurana. Međutim, ta priča bi mogla biti više legenda nego činjenica.

Pravi početak ove tradicije u obliku u kojem je danas poznajemo vezuje se za politiku i datira iz 1947. godine, tokom predsedavanja Harija Trumana.

Truman je izazvao nezadovoljstvo uvođenjem "četvrtaka bez živine" kako bi se štedela hrana posle Drugog svetskog rata. Međutim, Dan zahvalnosti, Božić i Nova godina padali su na četvrtak.

epa-curka.jpg
Foto: EPA

Kada je Bela kuća bila zatrpana živim pticama u okviru inicijative "Koke za Harija," Nacionalna federacija za ćurke i Nacionalni odbor za jaja i živinu poklonili su Trumanu ćurana kao mirovnu ponudu — ali ptica nije pošteđena praznične večere.

Predsednik Džon F. Kenedi započeo je tradiciju javne poštede ćurana u novembru 1963, nekoliko dana pre atentata na njega. U godinama koje su usledile, događaj je bio sporadičan, a čak su i neke prve dame, poput Pet Nikson i Rozalin Karter, preuzimale obavezu prihvatanja časti u ime svojih muževa.

Tradicija javnog pomilovanja ponovo je uspostavljena tokom administracije Ronalda Regana, ali je zvanična praksa započela 1989. godine, kada je predsednik Džordž H. V. Buš uveo formalno predsedničko pomilovanje.

(Kurir.rs/I.M.)

 Pogledajte analizu stručnjaka o potezima novog predsednika Donalda Trampa:

00:52
"TRAMP ĆE SE PONAŠATI KAO ZORO OSVETNIK, NAJAVIO NAPAD NA "VAŠINGTONSKU MOČVARU" Jakšić: Pominje se Bajden i njegova porodica Izvor: kurir televizija