Slušaj vest

Na društvenim mrežama je postala viralna optička iluzija sa jagodama, a rasprava "Da li su crvene boje" ne jenjava.

Dr Din Džekson, biolog i voditelj BBC podelio je čudnu iluziju na TikTok-u, koja vara naš mozak da pomisli da su jagode crvene. On je prvo pokazao sliku crvenih jagoda na belom tanjiru, a zatim je sliku provukao kroz filter i upitao pratioce koje su boje jagode.

Na prvu je većina rekla da su jagode i dalje crvene, a onda je usledio odogvor lekara koji je mnoge zbunio. On je istakao da su sada sive, ali da ih ljudsko oko i dalje percipira u drugoj boji.

- Još vidite jagode kao crvene, zar ne? Pa, na toj slici uopšte nema crvene boje - rekao je on.

- Svi znamo da su jagode crvene boje, mozak ispunjava ostale detalje - objasnio je dr Džekson i dodao:

- Ali, u stvari, jagode su sada sive kao i sve drugo na ovoj slici.

Da bi dokazao svoju tvrdnju on je celu sliku maskirao u sivo, izuzev jednog malog dela jagoda koje su takođe posivele. To jasno pokazuje da su jagode sive sa dodatkom cijan filtera.

- Izvolite - na slici uopšte nema crvene boje! Jagode su sve vreme bile sive - dodao je on.

O čemu je reč?

U pitanju je optička iluzija. Jednostavno rečeno, ono što doživljavamo kao različite boje su zaista različite talasne dužine svetlosti u opsegu od oko 390 do 700 nanometara.

Složenije rečeno, različite talasne dužine uzrokuju da tri tipa fotoreceptora u vašem oku šalju jedinstvene signale u vizuelni korteks vašeg mozga, koji zatim kombinuje ove informacije sa drugim tragovima o vašoj situaciji da bi proizveo iskustvo koje nazivamo bojom.

Ovo je zaista koristan trik, jer omogućava vašem mozgu da nadoknadi promene svetlosti koje bi inače mogle da izazovu konfuziju.

devojka-sa-plavim-ocima-shutterstock-1148471960.jpg
Shutterstock 

Jarka sunčeva svetlost napolju po vedrom danu, na primer, sadrži više kratkih talasnih dužina koje bismo inače videli kao plavu boju, u poređenju sa svetlošću koju proizvodi logorska vatra, mesečina ili sijalica sa žarnom niti u vašoj noćnoj lampi.

Gledanje objekta na jakoj sunčevoj svetlosti bi odbilo više tih kratkih talasnih dužina u vaše oko, šaljući drugačiju mešavinu signala našem mozgu i teoretski, proizvelo bi drugačije iskustvo boje nego što bismo imali noću.

Kao odgovor, naš mozak je razvio talenat da primećuje kada je malo previše plave svetlosti i da ga ignoriše.

(Kurir.rs/I.M.)

 Pogledajte još jednu optičku iluziju:

00:15
Optička iluzija muškarac na štiklama Izvor: Tiktok/laughswithsel