Slušaj vest

Jedna od čestih nedoumica u srpskom jeziku je da li se kaže "Svo vreme ili sve vreme"? Postavlja se pitanje da li je, možda, pravilno oba? Međutim, pravopis srpskog jezika nalaže da je samo jedan oblik ispravan.

Pravilno je reći i pisati sve vreme, a ne svo vreme.

Neki su već naučili ovo pravilo i ranije, zahvlajujući nastavnicima koji su ih uporno ispravljali, a neki su i zaboravili na ovo pravilo. 

Tako je nastala prava pometnja na društvenim mrežama nakon što je stranica @dnevna_doza_pravopisa objavila da oblik sve nije pravilan ni u jednom obliku. 

"Genitiv zamenice 'sve' je 'sveg(a)', ne 'svog'. Od sveg tog bogatstva nije mu ništa ostalo", pisalo je u objavi.

Mnogi nisu krili koliko su iznenađeni činjenicom da oblik "svo" zapravo ne postoji, kao i od sada ne moraju da razmišljaju kako je pravilno reći.

Kako je došlo do toga?

U pitanju je istorijski proces razvoja jezika. Nekada je ova reč izgledala ovako: vse, pa je tokom različitih istorijskih i jezičkih uticaja došlo do zamene mesta i nastala je reč: sve

Da ponovimo za kraj. U muškom rodu koristimo oblik sav, ženskom sva, a kada je reč o srednjem rodu u pitanju je SVE (a ne svo). Reč svo ne postoji u srpskom jeziku.

Primeri:

pisanje-beleski-rukom-shutterstock-1953753550.jpg
Shutterstock 

Prvilno

sve vreme
sve vino
sve troje
sve smeće
sve društvo

Nepravilno

svo vreme
svo vino
svo troje
svo smeće
svo društvo

(Kurir.rs/I.M.)

 Da li je maternji jezik teži od stranog?

04:12
MATERNJI JEZIK - TEŽI OD STRANOG? Milica Rabrenović za Kurir TV o tome Zašto je maturantima SRPSKI JEZIK NAJSLABIJA TAČKA? Izvor: Kurir TV