Slušaj vest

Verovatno ste viđali hirurge na TV-u kako ulaze u operacione sale sa uzdignutim rukama. Da li ste se ikada zapitali zašto to rade?

Prirodno je prepostaviti da tako sprečavaju bakterijsku kontaminaciju, ali to nije jedini razlog. Specijalista hirurgije i sportske medicine, dr Gregori Čejejan, objavio je tim povodom snimak na TikToku i zatekao mnoge koji su ga pogledali.

Detalji procedure

Njegov snimak ima više od osam miliona pregleda, a lekar objašnjava detalje procedure, prenosi Mirror.

“Dok držite uzdignute ruke kapljice vode se slivaju sa šaka, u tom trenutku najsterilnijeg dela tela, prema laktovima. Ukoliko biste ruke držali na dole, voda bi se slivala u suprotnom smeru, s delova koji možda nisu oprani”, kazao je.

Njegovo objašnjenje stoji i u uputstvu Centra za inovacije u nastavi Univerziteta Hong Kong (TALIC):

“Hirurško ribanje uklanja klice i bakterije. Nakon pranja, držite ruke iznad struka, a ispod ramena. Oprane ruke se smatraju kontaminiranim ukoliko su ispod struka, dok hirurško odelo i rukavice predstavljaju barijeru između pacijenta i zdravstvenog radnika”.

Faze pranja

Isto pronalazimo i u postupku higijenskog pranja ruku pred intervencije.

profimedia0309274612.jpg
Profimedia 

Prva faza podrazumeva pranje neutralnim sapunom, mlazom tekuće vode, dok medicinsko osoblje vodi računa da ruke budu blago podignute i savijene u laktovima, kako bi se voda slivala od vrhova prstiju.

Druga faza je slična, koristi se sterilna četka i dezinfekciono sredstvo, a ruke se ispiraju od vrhova prstiju prema laktovima. Treća faza je pranje ruku drugom četkom, od šaka i trećina podlaktice.

Iznenađeni gledaoci

Nakon završenog pranja vrši se brisanje ruku sterilnom gazom ili kompresom, koje se sprovodi od vrhova prstiju prema laktovima.

Pošto je dr Gregori Čejejan objavio snimak, mnogi korisnici TikToka su bili iznenađeni. Jedan je napisao: “Sada znam zašto toliko vode računa o položaju ruku”, a drugi se nadovezao: “Prilično uredno”.

(Kurir.rs/ Mirror/ Telegraf/ L. S.)

01:46
"Kada se lek ne koristi pravilno može doći do krvarenja iz nosa ili ušiju?" Kardiohirurg otkriva o čemu obavezno morate voditi računa Izvor: Kurir televizija