Slušaj vest

Velike ruke, stopala i nesrazmerno velika glava u odnosu na telo, bili su dovoljni da najpoznatijeg rvača na svetu s početka četrdesetih godina prošlog veka svaki put, pred meč, predstave kao najružnijeg na svetu.

Srećom, Moris Tile nije ostao upamćen po tom izgledu, već po nadimku koji je daleko bolje odražavao njegovu ličnost – Francuski anđeo.

Moris Tile.jpg
Foto: printscreen/youtube/Weird World

Moris Tile je rođen 1903. godine, a njegovi roditelji, inače Francuzi, zatekli su se u Rusiji, pa je mesto njegovog rođenja označeno kao Ural. U početku ništa nije ukazivalo na to da bi mogao dobiti epitet "najružnijeg" čoveka. Nadimak "anđeo", koji mu je dala majka zbog njegovog nevnog, dečijeg izgleda, zadržao se sve do njegovih dvadesetih godina.

U međuvremenu, izgubio je oca i, pred predstojeću revoluciju u Rusiji 1917. godine, pobegao sa majkom u Francusku. Tamo je nastavio školovanje, a nedugo pre nego što je završio studije prava na Univerzitetu u Tuluzu, počeli su prvi zdravstveni problemi.

Pogledajte u galeriji još fotografija Morisa Tilea:

Moris Tile Foto: printscreen/youtube/Weird World

Otoci na stopalima, šakama i glavi jasno su ukazivali na akromegaliju — stanje koje obično uzrokuje benigni tumor na hipofizi, žlezdi koja proizvodi hormon rasta. Njegovo telo je doživelo velike promene: glava mu je dostigla širinu od preko 18 centimetara, a ruke su mu bile izrazito velike. Ova dijagnoza uništila je Tileove snove o advokaturi, jer je bio svestan da će njegov duboki glas i neobičan fizički izgled ometati njegov uspeh u toj karijeri. Zato se prijavio u francusku mornaricu, gde je proveo pet godina kao inženjer, povremeno igrajući u filmovima u kojima je glumio čudovište, pre nego što je 1937. godine konačno kročio u svet profesionalnog rvanja.

Kao rvač, "Francuski anđeo" brzo je postao atrakcija u ringovima širom Francuske i Velike Britanije. Zbog svoje popularnosti i upornosti, ponio je titulu "nepobedivog" tokom devetnaest meseci. Postao je svetski šampion u teškoj kategoriji od 1940. do 1942. godine, a Drugi svetski rat ga je prisilio da 1939. godine ode u Sjedinjene Američke Države. „Zagrljaj medveda“ bio je njegov zaštitni znak u ringu. Tokom jedne borbe u Birmingemu izgubio je šest prednjih zuba, ali je nastavio borbu još 46 minuta i pobedio.

Moris Tile.jpg
Moris Tile Foto: printscreen/youtube/Weird World

Tokom 1944. godine, kratko je povratio staru slavu, ali je zdravlje počelo da mu se pogoršava, zbog čega je završio rvačku karijeru. Iako je njegov fizički izgled godinama zbunio i plašio ljude koji su ga sretali na ulici ili gledali na mečevima, on je bio suprotnost svojoj spoljašnjosti. Mnogi prijatelji i poznanici su ga opisivali kao obrazovanog i ljubaznog čoveka sa izuzetnim intelektom.

Njegovi nastupi bili su toliko upečatljivi da su u Londonu, prema pričama, sedam žena pale u nesvest na njegov ulazak u ring. Nakon borbi, mogao je da pojede ćurku tešku šest kilograma s prilozima.

Moris Tile.jpg
Moris Tile Foto: printscreen/youtube/Weird World

Sredinom četrdesetih godina, njegovo zdravlje se pogoršalo zbog posledica akromegalije. Smrt njegovog prijatelja Karla Pođela od raka pluća 1954. godine duboko ga je pogodila, a Tile je doživeo srčani udar istog dana. Sahranjeni su zajedno na Litvanskom nacionalnom groblju u Ilinoisu.

Kada je 2001. godine pušten animirani film o dobrodušnom ogru Šreku, koji je zasnovan na slikovnici izdate deceniju ranije, film je stekao svetsku popularnost. Danas, dvadeset godina kasnije, milioni mališana uživaju u avanturama Šreka, Fione i magarca.

Screenshot 2024-12-27 154118.jpg
Šrek Foto: printscreen/youtube/Weird World

Razlog zbog kojeg se ime Morisa Tilea često pojavljuje u pretrazi na Guglu, pored imena popularnih glumaca koji su pozajmili glasove likovima iz ovog crtanog filma, jeste zapanjujuća sličnost u fizičkom izgledu rvača i Šreka, zbog čega mnogi veruju da je "Francuski anđeo" poslužio kao inspiracija za stvaranje ovog animiranog lika.

Iako je sličnost očigledna, studio DreamWorks, koji je proizveo film, nikada nije zvanično potvrdio da je Moris Tile bio inspiracija za Šreka. Novinari koji se bave popularnom kulturom pokušavali su tokom godina da dobiju zvaničan odgovor na ovo pitanje, ali portparol studija nikada nije odgovorio na njihove upite.

(Kurir.rs/ M.F.)

Snežana se lavovski bori za prava osoba sa ivaliditetom:

08:35
ZA NJU PREPREKE NE POSTOJE! Snežana se LAVOVSKI bori za PRAVA osoba sa invaliditetom (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija