Srećna Nova godina ili nova godina? Srbi u nedoumici kako pravilno da čestitaju praznike, pravopis nalaže samo jedno rešenje
Pravopis srpskog jezika nalaže da se nazivi praznika pišu velikim početnim slovom, jer predstavljaju jedinstvene događaje.
Praznici su pravo vreme za slanje čestitki, ali mnogi se suočavaju s nedoumicama u vezi sa pravilnim pisanjem.
Kako se zapravo pišu reči poput "Novogodišnji" ili "božićni"? U ovom vodiču objasnićemo osnovna pravila srpskog pravopisa vezana za prazničnu terminologiju, uz objašnjenje zašto se one pišu na određeni način, kako je propisano u Pravopisu srpskoga jezika Matice srpske.
Nova godina vs nova godina
Kada šaljete čestitku, "Nova godina" uvek pišite velikim početnim slovom jer se odnosi na specifičan praznik, koji se slavi 1. januara.
Pravopis srpskog jezika nalaže da se nazivi praznika pišu velikim početnim slovom, jer predstavljaju jedinstvene događaje. Dakle, ispravno je reći "Srećna Nova godina!" jer se ovde misli na praznik, dok "Nova" ima veliko slovo kao naziv tog prazničnog dana.
Međutim, ako u rečenici spominjete "ovu novu godinu" u kontekstu godine, a ne praznika, onda se "nova" piše malim početnim slovom, jer se ne odnosi na sam praznik, već na period od 365 dana. Na primer: "Ova nova godina biće bolja od stare."
Novogodišnji vs novogodišnji
Kada koristimo pridev "novogodišnji" u kontekstu prazničnih čestitki, piše se sa velikim početnim slovom, kao u "Srećni novogodišnji praznici!", jer se u ovom slučaju odnosi na specifičan praznik i njegovu atmosferu.
Pravopis srpskog jezika jasno propisuje da pridevi koji se odnose na imena praznika, festivala ili drugih jedinstvenih događanja pišu velikim početnim slovom.
Međutim, kada se koristi u opštem kontekstu, bez odnosa na prazničnu atmosferu, koristi se malo slovo, kao u "novogodišnja zabava" ili "novogodišnji običaji". Tako je pravilno jer nije u pitanju konkretan praznik, već samo atribut vezan za proslavu.
Božićni vs božićni
Božić se piše velikim početnim slovom jer je to specifičan praznik koji se slavi 7. januara. Srpski pravopis, prema kojem se praznici i imena svetaca pišu velikim početnim slovom, nalaže da se "Božić" uvek piše sa velikim "B" kada se odnosi na taj konkretan dan. Na primer, "Srećan Božić!" je ispravno jer se misli na sam praznik.
Kada se koristi pridev "božićni" u opštem značenju, kao u "božićna pesma" ili "božićni običaji", koristi se malo početno slovo, jer se u tom slučaju odnosi na temu ili atmosferu Božića, a ne na sam praznik.
Deda Mraz i Božić Bata
Imena popularnih prazničnih figura, kao što su Deda Mraz i Božić Bata, pišu se velikim početnim slovom. To su vlastita imena, a pravopis srpskog jezika nalaže da se imena ličnosti, posebno ona koja predstavljaju kulturne ili folklorne ličnosti, pišu velikim početnim slovom.
Dakle, ispravno je reći "Deda Mraz" i "Božić Bata" jer se odnosi na specifične likove iz tradicije.
(Kurir.rs/I.M.)
Pogledajte zanimljivu rođendansku čestitku Kuriru:
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti