Slušaj vest

Japanska čistoća jedno je od najprepoznatljivijih obeležja ove zemlje, na šta turisti i doseljenici često ukazuju.

Posebna pažnja posvećuje se otpacima i higijeni prostora. Ostavljanje smeća ili prljavštine smatra se neodgovornim i nepristojnim jer može izazvati neugodnosti za druge. Zbog toga većina Japanaca čisti za sobom i neguje osećaj lične odgovornosti prema zajedničkim prostorima.

Jedna blogerka, Simran Džain, odlučila je da proveri ove tvrdnje o japanskoj čistoći na jedinstven način. Hodala je ulicama Tokija u belim čarapama kako bi sprovela mali eksperiment.

Rezultat?

Simran Džain u belim čarapama testirala čistoću Japana Foto: printscreen/tiktok/simranbalarjain

Eksperiment je bio više nego uspešan. Čarape su ostale gotovo potpuno čiste, potvrđujući izuzetnu čistoću ulica. Iako u Japanu već decenijama gotovo nema kanti za smeće na ulicama, javni prostori ostaju uredni. Ovaj nedostatak kanti datira iz 1995. godine, nakon terorističkog napada sarin gasom.

Taj napad, koji je izvela domaća kultna grupa, uključivao je puštanje smrtonosnog sarina na nekoliko linija tokijskog metroa tokom gužve. Kao mera predostrožnosti, kante za smeće uklonjene su sa železničkih stanica, ulica i drugih javnih prostora kako bi se sprečili budući napadi.

Simran Džain u belim čarapma hodala Japanom (6).png
Foto: printscreen/tiktok/simranbalarjain

Danas, iako su neke železničke stanice ponovo uvele ograničeni broj kanti za otpatke, one su i dalje retkost na ulicama i u većini javnih prostora. Mnoge lokalne vlasti smatraju ih nepotrebnim troškom. Umesto toga, japansko društvo oslanja se na duboko ukorenjene navike odgovornosti i čistoće, što rezultira zadivljujuće čistim okruženjem.

(Kurir.rs/I.M.)

 Bonus video: Ovako izgleda čišćenje metroa u Japanu

00:57
Čišćenje metroa u Japanu Izvor: Instagram/insider