Slušaj vest

U srcu Šumadije na ulazu u Aranđelovac uzdiže se brdo Risovača, dom jedne od najznačajnijih arheoloških lokacija u Srbiji, Risovačke pećine. Risovačka pećina predstavlja prirodni fenomen koji je prava retkost, ne samo za nauku, već i za posetioce koji žele da saznaju nešto više o ljudskoj istoriji. Bila je stanište čoveka iz ledenog doba, a ujedno predstavlja i jedno od najpoznatijih nalazišta paleolita u Evropi.

- Kažu podaci da je ona stara preko 110 hiljada godina, i da spada u mlađe pećine u Srbiji. Jedno vreme se za nju nije znalo, samo u međuvremenu između dva svetska rata, međutim, posle Drugog svetskog rata na planini Risovača je radio kamenolom i tako je otkrivena negde oko 1950. godine. Istraživanja su startovala 1953. godine i ona je istražena od arheologa, speologa i paleontologa - otkriva Marko Grujić, pomoćnik direktora Spomenika prirode Risovača. 

366451_250221.00_27_21_15.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

Tokom višegodišnjih istaživanja otkriveni su fosilizovani kosti i zubi, a potvrđeno je i da su neandertalci koristili pećinu kao svoje sklonište u srednjem razdoblju starijeg kamenog doba.

- Nju su naseljavali negde pre 50 i 30 hiljada godina pre naše ere praistorijski ljudi, neandertalci, čiji su materijalni tragovi i otkriveni u pećini u vidu artefakta od kamena i kostiju. Naseljavali su pećinu i okolinu, brojni sisari, kako izumrele tako i preživele vrste, pećinski lav, pećinski medved, pećinska hijena, a iz okoline džinovski elenorijaš, runasti mamut, runasti nosorog, divlje goveče i stepski bizon. 

Zanimljivo je da pećina, iako je potpuno urođena za posetioce, i danas ima svoje stanare, poput slepih miševa i šumskih sova, koji tokom zime traže toplo i sigurno stanište.

Kurir televizija istražuje - Prirodno čudo u Šumadiji: Pećina stara 110.000 godina krije fosile pećinskih lavova, bizona i tragove neandertalaca! Izvor: Kurir televizija

- Slepi miševi su tu samo da ih razgledamo i oni su potpuno bezopasni, publika obično uživa kada im naši čuvari približe priču, budu oduševljeni i svi se ponovo vrate - kaže Grujić.

Pećinski sistem dug je skoro 190 metara i poseduje razne skrivene sobe sa pećinskim nakitom, kao i figurama koje verno oslikavaju faunu paleolita. Zaseban dragulj koji privlači posebnu pažnju predstavlja - "porodica risovačkog lovca".

Ako i vas zanima kako je izgledao život pre oko 50 hiljada godina u starijem kamenom dobu, kao i koje životinje su tada hodale zemljom, iskoristite priliku i svratite u Risovačku pećinu.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

"Ja bih" ili "Ja bi" - zabrinjavajući broj ljudi ne zna šta je ispravno! Istraživanja pokazala, a stručnjaci upozoravaju: Sve je posledica engleskog jezika! Izvor: Kurir televizija