Slušaj vest

Mačke su poznate po svojoj nepredvidljivosti, a izgradnja poverenja između njih i ljudi može potrajati mesecima, pa čak i godinama.

Međutim, kada se taj odnos uspostavi, razumevanje mačje komunikacije postaje ključno. Mačke za komunikaciju koriste suptilne signale, među kojima su najčešći treptanje očima, pokreti repa i trljanje o ljude ili predmete.

Mirisne žlezde i označavanje teritorije

živka 2.jpg
Foto: tv prva printscreen

Mačke imaju mirisne žlezde na obrazima, bradi, vrhu glave i dnu repa. Ove žlezde luče feromone koje mačke ostavljaju na ljudima, životinjama ili predmetima kako bi ih označile i prepoznale kasnije.

Trljanje o druge osobe ili stvari je ponašanje koje mačke uče još od majke i ono ima različite simbolike u mačjoj zajednici. Ovo ponašanje može označavati teritorijalnost, pozdrav, iskazivanje naklonosti ili čak prihvatanje u grupu. Ako vaša mačka trlja o vas, to je znak da ste postali deo njenog sveta.

Pozdrav i izražavanje sreće

Kada vaša mačka trlja glavu ili telo o vaše noge, to je često znak da vas pozdravlja i da se raduje što vas ponovo vidi. Ako ste bili odsutni duže vreme, ovo može biti njen način da izrazi sreću zbog vašeg povratka.

Teritorijalno obeležavanje i obnavljanje mirisa

shutterstock-2388790877-1.jpg
Foto: Shutterstock

Mačke su izrazito teritorijalne životinje, te trljanje o vas nije samo pozdrav, već i pokušaj da vas označe svojim mirisom. Kako bi održale svoju teritoriju prepoznatljivom, mačke povremeno moraju obnavljati miris koji ostavljaju na predmetima i osobama koje smatraju svojim. Ako ste bili vani, drugi mirisi mogu prekriti njihov trag, zbog čega će se ponovo trljati o vas kako bi obnovile svoj miris.

Prikupljanje informacija i stvaranje zajedničkog mirisa

Ponekad se mačke trljaju o nove ljude ili životinje kako bi prikupile informacije o njima. Ovo ponašanje ne mora nužno značiti da žele biti maznute ili da traže kontakt. Takođe, u divljim zajednicama mačke koriste trljanje kako bi stvorile zajednički miris koji im pomaže da prepoznaju članove svoje grupe. Ovaj ritual može uključivati i informacije o zdravlju i hijerarhiji među mačkama.

Mačje potrebe i signaliziranje

Trljanje može biti i način na koji mačka signalizira svoje potrebe. Ako se trlja o ormarić u kojem držite hranu, verovatno vam pokušava reći da je gladna. Ako se neprestano trlja o vas, možda nešto nije u redu i traži vašu pažnju, čišćenje posude sa peskom ili svežu vodu.

Kada se obratiti veterinaru?

profimedia0870068790.jpg
Foto: PjrNews / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako trljanje predstavlja normalno ponašanje mačaka, iznenadno ili prekomerno trljanje može ukazivati na zdravstvene probleme. Ako primetite da vaša mačka preterano trlja o pod, nameštaj ili vas, uz promenjene simptome kao što su gubitak apetita, povraćanje, prekomerno čeprkanje ili gubitak težine, obavezno se posavetujte s veterinarom.

Mogući uzroci uključuju alergije, buve, upalu uha, pa čak i neurološke probleme kao što su tumori ili infekcije. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, odmah potražite stručnu pomoć.

(Kurir.rs/I.M.)

 Bonus video: Mačka pronašla novčanik pokojnog vlasnika

Mačka pronašla novčanik pokojnog vlasnika Izvor: TikTok/seesuze