Balkanac posetio "Grad duhova" u koji niko nije kročio pola veka: Bio je omiljeno letovalište holivudskih zvezda, a onda se se dogodilo nešto stravično (FOTO)
Varoša je bila glavni poslovni i kulturni centar, u koji je svetska elita hrlila da dođe.
Putopisac i jutjuber iz Bosne i Hercegovine Robert Dacešin, koji je posetio više od 110 zemalja sveta, nedavno je objavio video u kojem je pokazao kako izgleda kiparski grad Varoša - nekada jedna od najpopularnijih turističkih destinacija, a danas poznat kao "grad duhova".
Varoša je grad koji se nalazi na međi turske i grčke strane Kipra. Nekada omiljena destinacija Brižit Bardo i Elizabet Tejlor, kao i ostale elite sedamdesetih godina, danas se naziva “gradom duhova”, dok oronule zgrade i ostavljeni automobili ukazuju da je ovde nekada postojao život.
Pogledajte u galeriji kako je grad Varoša izgledao 2020. godine kada je otvoren za javnost:
Neverovatne scene
Letovalište je smešteno u južnom delu grada Famagusta, a pre turske invazije 1974. godine, koja je prisilila 39.000 stanovnika grada da ga napuste, bilo je vrlo popularno među turistima.
Grad i danas izaziva znatiželju, a Robert Dacešin je kamerom zabeležio neverovatne scene i prikazao ih na Jutjubu.
- Na vrhuncu slave ovaj grad je bio mesto glamura, sjaja i bogatstva. Luksuz i raskoš trajali su svega četiri godine, da bi na jesen 1974. život ovde stao, a svih tadašnjih 39.000 stanovnika je ostalo bez krova nad glavom - objasnio je Dacešin, koji je posetio više od 110 zemalja sveta.
Pogledajte u galeriji fotografije Vareše tokom posete Roberta Dacešina:
Varoša je bila glavni poslovni i kulturni centar, u koji je svetska elita hrlila da dođe. Tokom 70-ih godina 20. veka tamo su letovale najveće holivudske zvezde, poput Elizabet Tejlor, Ričarda Bartona, Sofije Loren, Brižit Bardo, Pola Njumena i Rakel Velč, a koliko je bilo popularno letovalište, govori i činjenica da su ovu obalu zvali Francuskom rivijerom Kipra.
50 godina izolacije
Nakon vojne akcije stanovnici su napustili područje, a Varoša je ostala zatvorena i napuštena više od četiri decenije. Kipar je podeljen na dva dela od 1974. godine, a grad Varoša je postao "ničija zemlja", zbog čega je ulazak u grad bio zabranjen.
Zgrade su propadale, a priroda je polako preuzela kontrolu, pretvarajući nekada popularno letovalište u sablasno mesto.
Dacešin je ušao u grad i pokazao kako on danas izgleda. Razgovarao je i sa bivšim stanovnicima koji su se prisetili kako je izgledao život u nekada ekskluzivnom letovalištu.
- Većina nas je ponela samo nekoliko stvari. Mislili su svi da će se brzo vratiti. Ali, nažalost nismo. Šta da vam kažem? Kad vam neko uđe na imovinu i uzme je... - kaže jedan od ljudi sa kojima je pričao.
Drugi bivši stanovnik Varoše kroz suze je pričao o onome što se desilo:
- Prvo misliš da je to laž, da se nije ni desilo. Ali onda vreme prolazi i ti shvataš da se nećeš nikad vratiti kući. Iako jako želiš. I dalje mislimo da je povratak moguć.
Zbog napetosti između grčkog i turskog dela ostrva, bivšim stanovnicima i posetiocima bio je potpuno zabranjen pristup gradu, a ograda kojom je letovalište bilo okruženo ulazila je i u more, kako neko ne bi doplivao do njega.
Prvi put posle 46 godina, 2020. godine je javnosti omogućen ulaz u Varošu koja danas pripada nepriznatoj samoproglašenoj Turskoj republici Severni Kipar. Otvaranje grada za mnoge je bio istorijski trenutak, ali i trenutak gorčine i tuge.
- Iako sam se ovome radovao, zadrhtao sam posmatrajući sva ta poznata mesta. Varoša je izgubljena - kazao je nekadašnji meštanin.
(Kurir.rs/ M.F.)
Bonus video: Neverovatno putovanje sa životinjama:
"NOVAC DOBIJAJU SPOLJA DA OBUČAVAJU LJUDE KAKO DA SE BORE PROTIV SRBIJE" Vučić o izjavi Beširija: To važno priznanje