VEŽBE ZA RAMENA: Može da vam pomogne i običan peškir, ali ako imate problema, OBAVEZNO se konsultujte sa LEKAROM
Ukoliko imate neki problem sa najnestabilnijim zglobom u telu, prvo se konsultujte sa svojim fizioterapeutom ili lekarom, piše Ana Jovičić, strukovni fizioterapeut, PNF terapeut u Ambulanti za rehabilitaciju "Manual physical therapy" u Beogradu.
Zglob ramena spada u najpokretljiviji, ali i najnestabilniji zglob u ljudskom telu. Bol u ramenu je treći najčešći uzrok mišićno-skeletnog bola u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Kod žena je prisutnija incidenca bola u ramenu, a sumnja se na uticaj snage i razvijenosti tog regiona i hormonalne faktore.
Do bola u ramenu, pored poremećaja u samom njegovom primarnom zglobu i sekundarnim zglobovima, može dovesti cervikalna kičma, torakalna kičma, prvo rebro, ali i unutrašnji organi. Zato je veoma važna pravilna dijagnostika od strane fizioterapeuta i lekara u vidu manuelnih kliničkih testova i tehničke dijagnostike, a ako je potrebno i ultrazvuka, magnetne rezonance, rendgena...
Najčešća povreda zgloba ramena je upala rotatorne manžetne (uključuje bol koji može početi blago, ali postepeno se pogoršavati uz poteškoće s pomeranjem zahvaćene ruke), Povrede rotatorne manžetne ramena (RCI) kreću se od upale tetiva u okolini, do delimičnog ili potpunog kidanja mišića.
Kada su povrede ramena u pitanju, preporučuje se posle pregleda fizioterapeuta i lekara da prvo odmarate rame 48 sati, stavljate ledene obloge (po potrebi) u trajanju od 20 minuta četiri do osam puta dnevno, ili stisnite rame pomoću zavoja. Podignite rame iznad grudi.
Fizikalna terapija i vežbe koje možete da izvodite u kućnim uslovima su vrlo efikasni tretmani za povrede rotatorne manžetne ramena i sindrom bolnog ramena. Kada je u pitanju povreda ramena, cilj fizikalne terapije je da postepeno povećava snagu i opseg pokretljivosti neke osobe.
Preventivne vežbe za zglob ramena primarno imaju zadatak da održe njegovu punu pokretljivost; time utiču na izbegavanje stvaranja upalnih procesa burzi, tetiva, na stvaranje kalcifikata, mogućnost povreda u vidu rupture tetiva i mišića.
Cilj vežbi koje vam predlažemo da održite cirkulaciju, mobilnost i snagu samog zgloba i njegovih pripadajućih struktura. Svaka od vežbi je preventivna za održavanje zdravog i potpunog pokreta u zglobu ramena, preporučuje se za oba ramena. Ne smeju da vam izazivaju bol (osim osećaja istezanja mišića) i ukoliko imate neki problem sa zglobom ramena - prvo se konsultujte sa svojim fizioterapeutom ili lekarom.
(Kurir.rs/Zdravlje)
Bonus video:
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)