PRE 43 GODINE ROĐENA PRVA BEBA ZAČETA VANTELESNOM OPLDNJA! 8 miliona dece rođeno ovom metodom!
Lujza Braun pre 43 godine bila je prva beba koja je a začeta vantelesnom oplodnjom, znalo se da će ova metoda dobijanja potomstva biti revolucionarna.
Veliki broj parova suočava se sa nemogućnošću da prirodnim putem postanu roditelji, a ovaj vid ostvarivanja u jednoj od najvažnijih uloga u životu postao je sve prihvaćeniji i rašireniji.
Doktor Robert Edvards dobio je 2010. godine Nobelovu nagradu za VTO i rođenje prve bebe na ovaj način.
- Sa ponosom naglašavamo da je uz pomoć ove metode, posle 43 godine, na svet došlo preko 8 miliona beba i da je ova metoda dala nadu mnogim parovima koji bi inače ostali bez dece. Lujza Braun je rođena 25. jula 1978. godine i roditelji su je čekali punih 9 godina - navode u saopštenju beogradskog Centra za vantelesnu oplodnju.
Ovo udruženje ističe da je to bila prava revolucija u svetu lečenja neplodnosti.
- Ipak sam proces vantelesne oplodnje kao i rođenje Lujze Braun pratile su i mnoge neprijatnosti. Ono što sada znamo jeste da mnogi parovi bez ove procedure nikada ne bi postali roditelji - istakli su u saopštenju.
I posle 43 godine, postoje predrasude u vezi sa lečenjem neplodnosti. I dalje ljudi teško potraže pomoć stručnjaka, previše čekaju, najpre se leče kod vidara i vidovnjaka, i dalje se smatra da je beba dobijena vantelesnom oplodnjom veštačka, a ima i mnogo mitova u vezi sa ovom procedurom, navode iz ovog Centra.
- Datum 25. jul je za nas u Udruženju Šansa za roditeljstvo veliki dan. Čak 8 miliona beba stiglo je na ovaj svet uz pomoć vantelesne oplodnje. Predrasude ne smeju da nas uspore ili zaustave u lečenju ili naporima da stignemo do onog što najviše želimo. U Srbiji se svaki šesti par suočava se sa problemom neplodnosti. Država je omogućila neograničen broj postupaka vantelesne oplodnje sa starosnom granicom do 43 godine za ženu, ali i postupke za drugo dete ako je prvo dete dobijeno vantelesnom oplodnjom - rekla je predsednica Udruženja "Šansa za roditeljstvo" i direktorka Centra za VTO, Sandra Jovanović.
On je dodala da je mnogo toga urađeno u prethodnim godinama.
- Čekamo da i Banka reproduktivnih ćelija počne sa radom. Bez donora i Banke donacija reproduktivnih ćelija i embriona ne može početi kod nas. Na polju lečenja steriliteta je neophodno neprekidno napredovati i raditi. Želimo i da znamo koliko se beba u Srbiji rodi uz pomoć vantelesne oplodnje u toku jedne godine, a to možemo samo uz jedinstven Registar postupaka. Vrlo je važno za državu, ali i za sve nas u VTO svetu, da imamo tačne i transparentne podatke - navela je Jovanović.
Udruženje je istaklo da Centar za vantelesnu oplodnju nastavlja rad na novoj lokaciji u to u centru Beograda, Ulici Kneza Miloša broj 6.
Centar za vantelesnu oplodnju projekat je Ministarstva zdravlja i Fondacije "Nije svejedno", a u partnerstvu sa Udruženjem "Šansa za roditeljstvo".
Oni su pozvali sve parove i pojedince koji imaju bilo kakva pitanje u vezi sa VTO procedurom da dođu u prostorije Centra ili se jave na besplatan nacionalni broj za VTO 0800 333 030.
- Fondacija "Nije svejedno" kao jedan od inicijatora i osnivača Centra sa ponosom prati razvoj i daje podršku svakodnevnom radu Centra. Ono što nas najviše čini ponosnim je veliki broj parova koji je dobio konkretnu podršku na svom najvažnijem putu da se ostvare u ulozi roditelja - rekla je Ana Rudan iz Fondacije "Nije svejedno".
Kurir.rs/I.B/Telegraf
Bonus video:
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva