Alopecija, kako se stručno naziva gubitak dlake, nije retka pojava. Čak polovina muškaraca ima ovaj problem pre nego što napuni 50 godina, dok žene češće gube kosu posle pedesete, u vreme menopauze, zbog hormonskih promena.

stockphotobeautifullaughingbrunettemodelgirlwithlongcurlyhairsmilingwomanhairstylewavy1476718217.jpg
Shutterstock 

Moguće je da vlasi pojačano počnu da im opadaju i ranije jer zanemaruju svoj prirodni ukras i neadekvatno ga neguju.

Povratite samopouzdanje, idite kod stručnjaka: najkraći put da povratite vlasi su tačna dijagnostika i individualna rehabilitacija

U pojedinim slučajevima ovo neprijatno stanje može da bude praćeno i opadanjem obrva, trepavica, dlaka sa drugih delova tela. Dame tako nešto uglavnom pregrme pomoću šminke, ali kada je kosa u pitanju, ne znaju kako da reše problem, gube samopouzdanje i često padaju u depresiju.

NAJČEŠĆI UZROCI

- Genetska predispozicija

- Hormonske promene (trudnoća, porođaj, policistični ovarijalni sindrom, menopauza, problemi sa štitnom žlezdom, dijabetes)

- Infekcije kože glave (seboreični dermatitis, folikulitis)

- Lekovi (za lečenje malignih bolesti, depresije, srčanih problema)

- Kontraceptivne pilule

- Višak vitamina A

- Stres

- Frizerski tretmani (hemijsko oštećenje dlake i folikula)

- Neadekvatna nega

- Anemija

Srećom, rešenje, šta god da je prouzrokovalo gubitak kose - postoji. Treba samo da posete proverenog eksperta, koji će tačno utvrditi o čemu je reč i krenuti sa rehabilitacijom kose.

Ne kaže se za džabe da je najkraći put do uspešne terapije nepogrešiva dijagnostika, a kako doktor sve može da pomogne, čitaoce Lene detaljno upućuje dr Vesna A. Ignjatović Stojiljković, ekspert za dijagnostiku i lečenje problema kože glave i kose.

dr-vesna-a.jpg
Privatna Arhiva 

ŠTA PRVO TREBA DA OBAVITE

- Bez obzira na to da li je reč o privremenom ili trajnom stanju, pre terapijske procedure neophodno je uraditi temeljni anamnestičko-dijagnostički pregled pomoću skenerskopa.

Kakav je to aparat?

- Ima mogućnost priključivanja na ekran tako da kamerom posmatrane zone mogu videti i sami pacijenti i uveriti se u verodostojnost nalaza koji se mogu snimiti putem video-zapisa u softverskom programu i poslužiti za komparaciju stanja pre i posle tretmana tj. terapije.

i-muskarci-ii-zene-imaju-ovaj-problem-stockphotomiddleagedmanconcernedbyhairloss346609487-copy.jpg
Shutterstock 

Po kom principu radi?

- Omogućava posmatranje promena sa različitim uvećanjima i jakim svetlosnim fluksom, koji čini kožu transparentnom. Sastoji se od kućišta u kome su instalirani programi za skeniranje i skopiranje, u zavisnosti od sočiva koje se koristi. Ona uvećavaju od 50 do 650 puta, a pregledaju se koža glave i odnos dlake i folikula.

Da li može da "ide" i ispod površine kože?

- Sočivo čini kožu transparentnom i do sedam milimetara! Ne cilja samo površinu nego i epiderm, otvore kroz koje dlaka izlazi i strukture u samoj koži, tj. kanale dlake, i ono što je najvažnije - lojne žlezde u korenu dlaka, kao i vaskularizaciju oko folikula. To daje pravu sliku o prisustvu latentnih i aktivnih folikula, dlake u inicijalnoj fazi rasta, odličan uvid u kompletan potencijal kapilicijuma na osnovu koga možemo da postavimo dijagnozu i damo realnu prognozu o toku bolesti i ishodu lečenja, posebno kada je u pitanju alopecija.

tretman-laserom.jpg
Shutterstock 

OTKRIVA SVE OD A DO Š

Šta još može da se vidi?

- Mogu da se utvrde bakterijske ili gljivične infekcije, seboreične promene, oštećenja stabljike dlake, alergije, hemijska oštećenja nastala nakon farbanja, mini-vala, feniranja... Skeneroskop je zaista nezamenljiv za određivanje adekvatne nege ili rehabilitaciju.

Kakva se terapija preporučuje nakon anamneze, pregleda i dijagnostike?

- Terapija se svakom pacijentu prilagođava stanju vlasišta i nalazu. To može da bude lokalna terapija (stimulativni šamponi, ampule protiv opadanja kose, losioni za stimulaciju rasta), ali i mezoterapija različitim koktelima, fotodinamska terapija u vidu laserske biostimulacije ili peroralna vitaminska suplementacija. Neke terapije se sprovode ambulantno, a u kućnim uslovima u vidu šampona, losiona, ampula...

Zašto se vrši mezoterapija kose?

- Ubrizgavanjem različitih aktivnih supstanci u mezoderm nakon određivanja stanja kože oslobađa se faktor rasta, podstiče neoangiogeneza i ćelijski metabolizam.

stockphotocloseupofdermatologistusingtrichoscopeforhairfalltreatmenthisclinic1486319345.jpg
Shutterstock 

Da li treba često da se primenjuje?

- Zavisi od stanja kože glave i kose, a potrebno je najmanje tri tretmana (razmak od jedne do pet nedelja) uz 10 do 15 minuta laserske biostimulacije LED lampom. U neke protokole je uključen i sterilni dermaroler sa 540 iglica - na površini kože izazivaju mnogobrojna mehanička mikrooštećenja (oko 500.000 za 10 minuta), koja pokreću regenerativne procese.

A šta su neoangiogeneze?

- Migracije trombocita i makofaga, koji su zaslužni za kaskadu metaboličkih procesa koji dovode do sinteze faktora rasta. Mikrokanali koji u koži nastaju posle upotrebe dermarolera povećavaju njenu propustljivost i do 40 odsto, čime se dobija daleko veći i brži efekat od preparata i mezoterapeutskih koktela nanetih na kožu utrljavanjem.

mezoterapijom-se-ubrizgavaju-akrivne-supstance--stockphotobeauticianinjectionsforhealthyhairgrowthmesotherapyofthescalpayounggirlisundergoing1484073158-copy.jpg
Shutterstock 

LEKAR BIRA PROCEDURU

Kako pomaže laser?

- Laserska biostimulacija, koja se koristiti kao samostalna terapija ili u sklopu mezoterapije, dovodi do sinteze proteina, poboljšava protok krvi, ćelijske deobe i ćelijske membrane. Crvena svetlost stimuliše rast kose, a plava onemogućava razvoj upalnih procesa.

A LED tehnologija?

- Za razliku od većine tretmana podmlađivanja kože, koji izazivaju oštećenje vezivnog tkiva, LED tehnologija jača prirodne snage organizma, bez ikakvog je štetnog uticaja na zdravlje, kao što to čine UVA i UVB zraci.

pre-i-posle-tretmana-stockphotowomanbeforeandafterhairlosstreatmentonwhitebackground624234848.jpg
Shutterstock 

Postoji i soft laser.

- On aktivira procese u ćelijama i tkivima, povećava sintezu nukleinskih kiselina i glukozamina, kao i sintezu i iskorišćavanje glikogena. Za optimalne rezultate potrebno je 10-15 tretmana.

ODLIČNA PREVENTIVA

Piling kapilicijuma, kako se stručno naziva piling kože glave, pomaže da uklonite mrtve ćelije i pojačate cirkulaciju. Ako redovno radite ovaj tretman (poželjno jednom nedeljno dok ne rešite problem, kasnije povremeno da bi se koža glave održala čistom), kosa će brže da raste i manje će da se masti. Deluje preventivno i na opadanje kose, sprečava da se koža glave ljušti, pomaže da se ne začepe folikuli dlaka i ne nastanu bubuljice. Dobra stvar je što, kad dobijete uputstva lekara, pojedine vrste pilinga možete da radite i kod kuće. I zapamtite: nemojte ih nikad raditi na suvoj kosi.

Koliko puta se radi oksigenoterapija?

- Preporučuje se jedan tretman nedeljno, treba da ih bude 10-15, a traju od 10 do 45 minuta. Uz nju se mogu kombinovati i neki losioni i ampule.

Pomaže li i struja?

- Predstavlja vrstu dezinfekcije kože. Elektroterapija visokom frekvencijom (HF struja) od velike je pomoći za tretmane kod povećanog lučenja sebuma, što dovodi do mašćenja vlasišta. Koristi se i za dezinfekciju kože, uklanjanje upalnih procesa, ubrzanje cirkulacije krvi i procesa metabolizma. Sve to doprinosi rastu kose.

profimedia0528940311.jpg
Profimedia 

(Kurir.rs/Lena/Branka Mitrović)

Bonus video:

00:15
Elena Karić objavila detalje obreda Izvor: Instagram