Brazilsko istraživanje, rađeno skoro 30 godina, pokazalo je da postoji veza između dužine dojenja i koeficijenta inteligencije, ali i visine plate u odraslom dobu.

Ovaj tekst je preuzet sa sajtaYumama.com

Studija započeta 1982. godine, koja je obuhvatila 3.500 beba iz svih društvenih slojeva Brazila, otkrila je da su bebe koje su duže hranjene majčinim mlekom kao odrasle imale veći koeficijent inteligencije.

Iako je odavno poznato da dojenje utiče na intelektualni razvoj bebe, prema novom istraživanju, napravljena je i veza između dužine dojenja dece i njihovog kasnijeg uspeha. Naime, utvrđeno je da su mališani koji su duže sisali, u odraslom dobu obrazovaniji i više zarađuju od svojih vršnjaka koji nisu toliko dugo konzumirali majčino mleko.

Stručnjaci kažu da rezultati novog istraživanja, koje je objavljeno u časopisu "The Lancet Global Health",potvrđuju značaj preporuka da se bebe doje najmanje šest meseci.

Doktor Bernardo Lesa Horta sa Univerziteta “Pelotas” u Brazilu, koji je sproveo ovu studiju, veruje da je objašnjenje leži u činjenici da je majčino mleko dobar izvor masnih kiselina koje su ključne za razvoj mozga.

“Ipak, važno je napomenuti da je dojenje samo jedan od mnogih faktora koji utiču na ishod nečije budućnosti i obrazovanja”, zaključio je Horta.

Sa sajtaYumama.compreporučujemo još:

Kako da se pripremite za uspešno dojenje

Majčino mleko - prva bebina vakcina

Dojenje: Moj recept za uspeh!

6 načina da podstaknete razvoj inteligencije kod svoje bebe

Kada prekinuti sa dojenjem?