Povrće koje je zdravije kuvano
Ipak, nutricionista Mel Vejkman sa Univerziteta Birmingem naglašava da treba biti pažljiv s povrćem: „Skuvajte ga, ali pazite da ga ne prekuvate, jer se na taj način gube svi nutrijenti.“
Špargle
Ovo povrće je najbolje kad je kuvano. Špargle kriju brojne hranljive materije, ali i one potencijalno kancerogene. Zato stručnjaci ističu da je najbolje skuvati ih pre konzumiranja kako bi se uništile sve štetne materije. Kad se obare, u želucu se luči manje kiseline nego kad se jedu u sirovom stanju.
Kelj
Sirovi kelj je veoma težak za varenje. Kuvanjem ovog povrća povećava se nivo vitamina A i K i vlakana u njemu.
Paradajz
Kad jedete kuvani paradajz, apsorbovaćete veći nivo likopena, koji ima odlična antioksidantna svojstva i smanjuje rizik od nastanka raka.
Šargarepa
Grickajući svežu šargarepu apsorbovaćemo manje od pet odsto vrednog antioksidansa - karotena, dok ćemo, s druge strane, uneti i do pet puta veću količinu istog sastojka iz kuvane šargarepe. Druga istraživanja opet pokazuju da kuvanjem ovog povrća dolazi do potpunog gubitka isto tako važnog antioksidansa - polifenola, pa postaje očigledno da će termička obrada pozitivno delovati na jedne, a negativno na druge sastojke.
Pečurke
Zagrevanje pečuraka, bilo da pravite sos, roštilj bilo varivo, oslobađa kalijum, koji je važan u izgradnji i održavanju zdravlja mišića. Međutim, nakon jedne termičke obrade nije poželjno ponovo ih podgrevati.
Spanać
Ako spanać kratko prokuvate, lakše ćete apsorbovati kalcijum, gvožđe i magnezijum. Spanać u salati možete jesti i svež, naročito kad je mlad, ali će se tako mnogo teže apsorbovati hranljive materije. Ovo povrće, baš kao i pečurke, nije poželjno kasnije podgrevati.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore