Šta da radite kad dete traži pažnju (i zašto je beba u afričkom plemenu možda srećnija od vaše)
Nova naučna istraživanja dokazuju da se mozak deteta razvija zahvaljujući interakciji koju dete ima sa roditeljima. Nežan, brižan i pozitivan odnos prema bebi intenzivno utiče na fiziološki, psihološki i emotivni razvoj.
Povezujuće roditeljstvo (eng. attachment parenting) podrazumeva oslanjanje na roditeljske instinkte i intuitivan pristup podizanju dece kako se to vekovima činilo, i još uvek se čini u nekim afričkim plemenima. Istovremeno, povezujuće ili kako ga drugačije zovemo - prirodno roditeljstvo - ima svoje duboko utemeljenje u novim naučnim istraživanjima iz neuronauke, oblasti koja se bavi proučavanjem mozga i nervnog sistema.
Nauka danas nedvosmisleno dokazuje da na razvoj mozga i celog nervnog sistema presudnu ulogu ima odnos koji imamo sa svojim roditeljima ili starateljima. Naime, do ne tako davno se verovalo da strukturu mozga određuju geni, međutim danas je dokazano da nasledni faktor određuje samo bazični broj neurona sa kojima se deca rađaju, ali kako će se ti neuroni međusobno povezati zavisi od nekih drugih faktora. Okruženje u kom dete raste i odnos kakav ima sa roditeljima je zapravo presudan ne samo za to kakvu će sliku o sebi dete imati kada odraste, već i za to kako će se posložiti detetov mozak, tačnije limbički deo mozga koji je zadužen za emocije.
Da bi se ovaj deo mozga što potpunije razvio, da bi se uspostavio optimalan broj i kvalitet veza među neuronima potrebno je da beba ima blizak, povezujuć i siguran odnos sa onima koji se o njoj brinu. Nežan, brižan i pozitivan odnos prema bebi intenzivno stimuliše njen mozak i uzrokuje razvijanje i jačanje sinapsi. Ukoliko nema dovoljno stimulacije postojeće sinapse se neće razvijati i postepeno će nestajati. Ove naučne činjenice nam govore da je za fiziološki, psihološki i emotivni razvoj deteta od suštinskog značaja da ima i oseća snažnu povezanost sa svojim roditeljima. To je posebno važno u prvih nekoliko godina kada je mozak mekan i najpodložniji promenama.
Povezanost sa mamom i tatom je detetov najjači poriv. Da bi je ostvarilo dete će se boriti na sve moguće načine. Kao što će plakati kada je žedno ili gladno, plakaće i kada želi da ga nosimo, odnosno kada mu je potrebna fizička bliskost sa nama. Svojim plakanjem dete se bukvalno bori da dobije one preduslove koji podstiču njegov razvoj.
U kasnijem uzrastu dete na najrazličitije načine traži našu pažnju, traži da bude viđeno i prihvaćeno, jer mu je naša pažnja potrebna kako bi ostvarilo svoj potencijal. Problem je što mi često detetovu borbu i njegove signale za povezanošću sa nama tumačimo kao loše ponašanje.
Često i kažemo „Ma pusti ga, vidiš da izvodi, samo traži pažnju." Istina, svojim ponekad nevaljalim postupcima dete traži pažnju ne zato što uživa u tome da nas nervira već zato što mu je za optimalan razvoj potrebno da ga vidimo, doživimo, da ga prihvatamo takvo kakvo je, da budemo svedoci njegovog rasta. Odgovaranje na detetove potrebe je dakle preduslov njegovog razvoja. Naravno, dete će se razvijati i rasti i u neadekvatnim uslovima, možda će kad poraste biti funkcionalno, čak i uspešno, ali će u sebi nositi osećaj nemira, neispunjenja, imaće sklonost ka anksioznosti, depresiji, raznim oblicima zavisnosti, problematične partnerske odnose...
U situacijama kada nam se detetovo ponašanje ne sviđa, okrećemo se vaspitnim metodama i tehnikama kojima disciplinujemo dete.
Mislimo da radimo pravu stvar, a u stvari primenjujemo mere koje, iako kratkoročno menjaju detetovo ponašanje, ostavljaju dublje posledice. Kroz istraživanja i iskustvo se pokazalo da bihejvioralne metode vaspitavanja dece u koje spadaju nagrade i kazne, kritike i pohvale, zaista deluju u smislu da oblikuju detetovo ponašanje, ali na taj način što kod najmlađih aktiviraju strah od separacije i gubitka povezanosti sa roditeljem.
Detetov najveći strah je da će izgubiti povezanost sa roditeljima, a kazna kao što je recimo time-out, upravo igra na tu kartu. Zbog lošeg osećaja koji se podigne u detetu kada ga kaznimo na ovaj način, ono zaista počinje da (ne)radi ono što od njega tražimo, ali se istovremeno u njemu ukorenjuje strah od ponovnog gubitka povezanosti sa roditeljem.
Ukoliko se takva metoda često sprovodi, strah polako postaje detetovo difoltno stanje. Kada primenjujemo takav model vaspitavanja, dete uči da mora da zasluži bliskost sa roditeljem, i da se bliskost ne podrazumeva. S obzirom na to da je povezanost sa roditeljem jedna od osnovnih psiholoških primarnih potreba, jednako kao što je glad jedna od osnovnih fizioloških potreba, to bi bilo isto kao kada bismo detetu rekli da mora da zasluži večeru.
Da bismo znali da nije reč samo o teoriji i nekom novom modernom pravcu podizanja dece, roditelji se kroz iskustvene radionice, odnosno određene vežbice, stavljaju u poziciju deteta i tada mogu da osete šta se dešava u mališanu kada se prema njemu postavimo na određen način.
S takvim iskustvom nije teško osetiti u sebi šta je ono što mališanima od nas treba.
Istina je da je ovakav pristup roditeljstvu zahtevniji, ali roditelji koji su na ovaj način povezani sa svojom decom svedoče da je i za njih, a ne samo za decu, takav odnos njaprirodniji i najprijatniji. Iako se mnogi roditelji pribojavaju ovakve povezanosti, važno je znati da kroz ovakav odnos roditelj ne gubi, samo ulaže malo više vremena i energije, ali se to višestruko vraća ne samo kroz osećaj ispunjenja koje roditelj ima u sebi, već i kroz dobro detetovo ponašanje. Naučno je dokazano da prirodno roditeljstvo (www.prirodnoroditeljstvo.com), tj. povezujuće roditeljstvo rezultira zdravom neurološkom posloženošću i kvalitetnim socijalno emotivnim odnosima. Dete koje dovoljno dobije u detinjstvu izrašće u stabilnu, funkcionalnu, srećnu i ostvarenu osobu koja ima kvalitetne i ispunjavajuće partnerske i druge socijalne odnose.
Tekst: Manja Perić Mitić
Sa sajta Lovesensa.rs pročitajte i:
Prirodno roditeljstvo: za i protiv
Prirodno roditeljstvo: temelj za zdravo potomstvo
Lepota prirodnog porođaja
4 saveta za roditelje: kako vaspitati kristalno dete
Indigo deca: stvarnost ili fantastika
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!