To je sasvim druga unutrašnja motivacija – ne pokušavajte da izbegnete greške, već pokušajte da napravite nešto dobro

Vlasnica bloga o vaspitanju dece Tatiana Ivanko, odlučila je na svom sajtu da prodiskutuje o tome kako istaknute greške utiču na buduću dečiju percepciju sveta. Čini nam se da u njenim razmišljanima ima dosta istine. Pročitajte i procenite sami u ovom zaista odličnom primeru.

“Moja ćerka nije imala klasično predškolsko obrazovanje. Radila sam s njom sama, kod kuće. Kada smo vežbale pisanje odnosno "ruku" pre škole, naša sveska je izgledala ovako…”:
zelena-olovka.jpg
Printskrin 


“Vidite razliku? Ja nisam njene greške označavala crvenom olovkom. Ja sam istakla zelenom olovkom ona slova i kukice koje su bile ispravne.

Njoj se to vrlo sviđalo i svaki put nakon svakog ispisanog reda, uvek je pitala “Mama, koja je sada ispala bolja od svih?” i bila je srećna kada sam zaokruživala najbolje slovo s rečima: “Perfektno!”

U čemu je razlika između pristupa?

U prvom slučaju fokusiramo se na greške. Što je ono što je ostalo u vašem fotopamćenju?

Tako je – neispravno napisana slova!
Jeste li primetili pored tih crvenih krugova ona idealno napisana slova? Ne!
Želeli mi to ili ne, mi podsvesno pamtimo ono što je istaknuto!

U metodi zelene olovke mi ​​se fokusiramo na ono što je napravljeno ispravno!
Dobijamo sasvim drugačije emocije, drugačiju percepciju. Želeli mi to ili ne, podsvesno pokušavamo da ponovimo ono što je bilo odlično!

To je sasvim druga unutrašnja motivacija – ne pokušavajte da izbegnete greške, već pokušajte da napravite nešto dobro!
crvena-olovka.jpg
Profimedia 


A sada pažnja, pitanje: Kako istaknute greške u svesci utiču na kasniji život?

Odgovor je očigledan:
Od detinjstva smo se navikli da se fokusiramo na nedostatke, na to što nije ispravno, na to što izgleda pogrešno i loše. Naučeni smo tome u školi uz pomoć crvene olovke, naučeni smo tome kod kuće kada su nam skretali pažnju na ono što je učinjeno pogrešno, ređe nego što su nas hvalili za ono što smo napravili ispravno.

Ta navika (isticati crvenim loše), koju mi ​​izoštravamo od samog detinjstva i koju nikako ne možemo da istisnemo iz naše svesti u odrasloj dobi – postaje najčešći uzrok nezadovoljstva u životu.

Na čemu je fokus, to i raste. Na šta je usmerena pažnja, to se i povećava.

Sve potiče iz detinjstva. Iz detinjstva sve povlačimo u odrasli život, sve naše navike i veštine – i nisu nam sve od njih korisne. Naprotiv.

Uvođenjem principa “zelene olovke” primetićete da, čak i ako ne skrećete pažnju detetu na greške, greške postepeno nestaju same od sebe jer dete ima želju da samo sve napravi najbolje što može, svojom slobodnom voljom.

(real-parents.ru/uspešna žena)