MASKIRANJE: Kako boje za lice utiču na dečje zdravlje
Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama.com
Razne boje, sjajevi i šljokice koje mališane pretvaraju u male vile, klovnove, ratnike i mace mogu sadržati toksične materije koje nikako nisu bezbedne za zdravlje najmlađih, te su zato proizvođači u obavezi da na deklaraciji napišu sve sastojke.
Povodom predstojeće Noći veštica, u Njujorku je u nedelju održana konferencija za štampu čija tema su bile sve opasnosti koje mogu izazvati ove sve popularnije boje.
U nastojanju da se pooštri regulisanje toksičnih sastojaka poput nikla, kobalta, hroma i olova u bojama, senator Njujorka Čak Šumer je citirao izveštaj Kampanje za sigurnu kozmetiku, koja je 2009. godine pronašla jednu ili više štetnih supstanci u svim testiranim proizvodima.
“Otrovne hemikalije u kineskim bojama za lice koje se uglavnom koriste za maskiranje mališana mogu biti veoma opasne, a ipak često roditelji ni ne znaju šta se sve nalazi u tim proizvodima”, upozorio je Šumer.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) do sada nije zahtevala od proizvođača šminke za maskiranje da na pakovanjima istaknu štetne sastojke. Senator Šamer je zato naveo nekoliko proizvođača čiji proizvodi sadrže teške metale, a to su “Wet n Wild Fantasy Makers”, “Fun World”, i “Rubie’s Costume Co”.
"Roditelji i svi potrošači imaju prava da znaju od čega su napravljene boje kojima se danas deca sve češće maskiraju i koje se nanose kako na lice, tako ponekad i na celo telo. Zato još jednom apelujem na Američku agenciju za hranu i lekove da koristi postojeći autoritet i napravi selekciju ispravnih proizvoda, kako bi se izbegle štetne posledice", naveo je Šumer.
Liza Donofrio, doktor i vanredni profesor na odeljenju za dermatologiju pri Univerzitetu Jejl, sa druge strane ističe da toksične materije u bojama za lice i telo nisu toliko štetne. “Da bi se ispoljile neželjene reakcije, telo i lice bi trebalo duži vremenski period da budu izloženi ovim supstancama, što najčešće nije slučaj.” Ona preporučuje se boje koriste umereno - da ne stoje na koži duže od nekoliko sati, kao i da se nanose samo na lice, kako ne bi veća površina tela bila zahvaćena.
Ipak, najbezbednija opcija bi, prema mišljenju doktorke Donofrio, bila da proizvođači koriste prirodne boje, kao i da počnu da ističu sastojke na deklaraciji.
Sa sajta Yumama.com preporučujemo još:
10 potencijalnih opasnosti za dete
a li je šminka štetna za trudnicu i bebu?
Urnebesno: Ova devojčica tvrdi da nije stavila karmin! (VIDEO)
Maskenbal: 10 ideja profesionalne fotografkinje za savršen kostim za decu
Maskenbal: Ideje za kostime koje brzo i lako možete napraviti kod kuće (FOTO)
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA