Šta izaziva mononukleozu, kako je prepoznati i na koji način lečiti ovu akutnu infektivnu bolest kod dece, savetuje pedijatar dr Biljana Kostić

Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama.com

Infektivna mononukleoza se često javlja kod dece i adolescenata. Prenosi se uglavnom bliskim kontaktom, najčešće pljuvačkom, pa se još i naziva “bolest poljupca”. Izazivač je specifični virus nazvan Epstajn_Bar.

Dijagnoza

Glavne karakteristike koje bi trebalo povezati u jednu celinu, kada sumnjamo na ovo oboljenje, su: angina, povišena temperatura, uvećanje limfnih žlezda. Iskusan lekar na pregledu često otkrije i uvećanje jetre i slezine.

Dijagnostički su jako bitne laboratorijske analize, naročito povećanje transaminaza (AST)

Simptomi

Sam početak bolesti može proći neopaženo, dok su nekada simptomi jako izraženi. Kod školske dece bolest zna da traje i duže nego kod predškolaca, naročito ako se komplikuje uvećanjem jetre i slezine.

Mononukleoza počinje malaksalošću, glavoboljom, bolovima u mišićima, nadimanjem trbuha, a kod manje dece, slab apetit je jedna od čestih najava ove bolesti.

Nakon desetak dana od pojave prvih simptoma, javljaju se veći problemi, kao što su: gušobolja, uvećane crvene tonzile sa beličastim naslagama, tačkasto krvarenje na nepcima, lakunarna angina, temperatura raste do 39C, javlja se jeza i drhtavica, ubrzo nastaje generalizovani otok limfnih žlezda (naročito podviličnih i vratnih).

Oko 50 odsto mališana ima i uvećanu slezinu, a manji deo i uvećanu jetru, te je potrebno i ultrazvučno praćenje ovih organa za vreme bolesti.

Oporavak

Lečenje je simptomatsko, a ponekada je potrebno uključiti i antibiotike zbog prisustva beta hemolitičkog streptokoka grupe A, uz obavezno mirovanje do normalizacije stanja.

Infektivna mononukleoza kod većine dece se nakon dve do četiri nedelje završi izlečenjem, kod nekih je potrebno nešto duže mirovanje dok se jetra i slezina ne vrate na normalne vrednosti (potrebno je izbegavati fizičke aktivnosti naročito zbog rupture slezine).

Autor: dr Biljana Kostić

Sa sajta Yumama.com preporučujemo još:

Mama zahvaljujući Fejsbuku otkrila od čega boluje njen mališan

Dečja glavobolja: Da li moje dete ima migrenu?

Zdravlje dece: Zagonetna temperatura

Hand, foot and mouth disease: Bolest šaka, stopala i usta kod dece

Blog stručnjaka: Zdravstveni problemi kod dece