Da li ste ikada istu vodu prokuhali dva puta? To se možda čini kao sasvim bezazlena radnja, ali istina je da istu vodu nikada ne bismo smeli prokuhavati dvaput jer to može biti štetno za zdravlje.

Kada vodi zagrejete do 100 stepeni Celzijusa i zakuvate, voda menja svoj sastav pri čemu hranjivi sastojci ispare, a gasovi koje sadrži voda se rastope. Zbog toga je zdravo piti prokuvanu vodu.

Čistu, destilovanu i dejonizovana vodu, ništa se neće dogoditi ako je ponovno zakuvate. Međutim, voda iz vodovoda sadrži rastopljene gasove i minerale i kada se predugo prokuvava ili se ponovno prokuvava, njen hemijski sastav se menja.

Naime, opasni sastojci nakupljaju se u vodi umesto da ispare pa se tako povećava rizik od konzumiranja određenih štetnih hemikalija. Ove štetne supstance obično su arsen, nitrati i fluorid jer čak i zdravi minerali mogu postati štetni kad se nakupljaju.

voda.jpg
Profimedia 

Na primer, kalijumova sol može da prouzorkuje bubrežni i žučni kamenac kada se konzumira u velikim količinama.

Evo na koji način ponovno prokuhana voda utiče štetno na zdravlje:
1. Kada su nitrati izloženi visokoj temperaturi, poput vrele vode, postaju vrlo toksični. Visoke temperature pretvaraju nitrate u nitrozamine, kancerogene supstance. Nitrati se povezuju s bolestima poput leukemije, non-Hodgkinovog limfoma, raka jajnika, debelog creva, pankreasa, štitnjače...

2. Nakupljanje arsena tokom godina može uzrokovati trovanje arsenom što zatim potiče brojne probleme sa zdravljem: rak, kardiovaskularne bolesti, neurološke probleme, neplodnost i poremećaje u razvoju. Svetska zdravstvena organizacija tvrdi da pitka voda predstavlja najveću pretnju ljudskom zdravlju upravo zbog arsena.

3. Izloženost fluoridu pokazala je štetan uticaj na neurološki i kognitivan razvoj kod dece, zaključila je studija Harvardskog univerziteta.

voda.jpg
Profimedia 

Zadovoljna