Novim tehnologijama služe se i osobe koje vrše nasilje nad ženama. Takvim nasiljem smatra se preteći sadržaj, lažni profil, izmišljanje priča ali i nedozvoljeno korišćenje fotografija i video snimaka.

Pretnje putem interneta često se završe fizičkim nasiljem, a da bi se tako nešto sprečilo insistira se da žrtve virtuelnog nasilja odmah prijave nadležnim institucijama. Evo samo nekoliko primera.

1. Anita Sarkesian, autorka video serije "Feminist Frequency" žrtva je učestale kampanje zastrašivanja već nekoliko godina.

WOMAN BULLIED BY GUN EXTREMISTS: Anita Sarkeesian was scheduled to speak at Utah State University about how women are...

Posted by Moms Demand Action for Gun Sense in America on Monday, October 20, 2014

Kada je otvorila svoj Tviter nalog mogla je videti poruke pune pretnje, zastrašivanja i učestalih, grafičkih pretnji nasiljem.

tvit.jpg
Tviter/screenshot 

2. Rahis Ašan (18), podelio je na svom profilu na društvenoj mreži intimne slike svoje devojke, nakon raskida posle osmomesečne veze sa devojkom, čije ime neće biti spomenuto. Ove slike takođe su zakačene na ulicama Bredforda gde je devojka živela a kopije su poslate i njenoj porodici, uključujući njene roditelje. Ašan se izjasnio kriv na sudu.

image.jpg
Thetelegraphandargus.co.uk 

3. Metju Vudhause pretio je da će izvršiti samoubistvo kada je njegova žrtva odbila njegov avans za zataškavanje, pre nego što je napravio lažne profile na socijalnim mrežama u njeno ime i slao uvredljive i-mejlove. Ali, kada ga je žrtva molila da prestane, ovaj devetnaestogodišnjak postavio je njene intimne slike na internet. Trenutno je pokrenut krivični postupak protiv Metjua.

4. Još jedan čovek, Andrju Forbs Roš (25), iz Blumfild Hilsa, SAD, optužen je za objavljivanje intimnih fotografija svoje bivše devojke na internet. Kazna za ovu optužnicu može biti i do dve godine zatvora.

image.jpg
Petoskeynews.com 

5. Džesika Valenti, priznala je za Vašington Post da stalno na društvenim mrežama dobija poruke uznemirujućeg sadržaj.

image.jpg
Tviter/screenshot 


Kao što je i slučaj sa većinom aktivistkinja feminističkog pokreta na internetu. Ona je izjavila da su joj poruke nanele psihološku štetu.

6. Oženjeni čovek koji je objavio intimni snimak njegove bivše devojke osuđen je na tri meseca. Zbog Dejvida Džonsa (53), iz Liverpula, žrtva internet nasilja pati od depresije jer su slike, uslikane pre 20 godina, završile na socijalnoj mreži. Dejvid je svoj čin objasnio kao pokušaj da njihovu vezu obnovi.

image.jpg
Liverpoolecho.co.uk