ZABORAVITE ENERGETSKE NAPITKE: Jeftiniju, zdraviju i delotvorniji napitak možete sami napraviti!
Takav napitak, po rezultatima njihova istraživanja, delotvornije povećava nivo glikogena u jetri, sprečavajući na taj način da telo koristi ugljene hidrate iz rezervi u mišićima, a ugljeno hidrati su neophodni za nadoknađivanje potrošenog glikogena.
Britanski naučnici su testirali više vrsta energetskih napitaka kako bi ustanovili na koji način različiti ugljeni hidrati sprečavaju smanjenje nivoa glikogena i utiču na smanjenje umora za vreme velikih sportskih napora, piše Daily Mail.
"Rezerve ugljeno hidrata uskladištene u jetri neophodne su za izdržljivost sportista jer omogućuju da se u krvi održi stabilan nivo šećera", objasnio je voditelj istraživanja Javier Gonzales.
"Uprkos tomu što puno znamo o promenama koje nastaju u rezervama iz mišića, ima još puno nepoznatih stvari u pogledu optimalnog skladištenja ugljeno hidrata u jetri za vreme i nakon napornih takmičenja", kazao je.
Saharoza i glukoza spadaju u grupu ugljeno hidrata poznatih pod nazivom "jednostavni šećeri" koje organizam brzo apsorbuje i proizvodi energiju, no iz molekularne perspektive vrlo su različiti. Saharoza je kombinacija glukoze i fruktoze i svrstava se u disaharide.
Molekularna struktura ovih šećera utiče na način na koji ih organizam apsorbuje, a poznato je da se saharoza apsorbuje najbrže. Naučnici su ustanovili da energetski napici koji sadrže samo glukozu mogu izazvati nelagodan osećaj u digestivnom traktu, zbog čega sportistima preporučuju konzumiranje vode u kojoj je otopljena kašičicaa šećera.
Studija je pokazala da uzimanje ugljenih hidrata za vreme maratona ili biciklističke trke sprečava trošenje njihovih rezervi iz jetre, ali ne i iz mišića.
"Konzumirajući vodu s rastopljenom kašičicom šećera, takmičari su fizički napor za vreme trke podnosili lakše, ne osećajući težinu u probavnom traktu. Dakle, saharoza je puno bolji izvor ugljienih hidrata i izbor od glukoze u ovakvim napornim i zahtevnim takmičenjima", smatraju britanski naučnici.
Za optimalne rezultate kod takmičenja dužih od dva i po sata preporučuju konzumiranje do 90 grama šećera po satu, što znači osam grama šećera otopljenih u 100 mililitara vode.
Boca s vodom u kojoj je rastopljen šećer ne izgleda "našminkan" poput šarene boce napitka u boji nekog od poznatih proizvođača energetskih pića, ali nauka je rekla svoje. Pritom ne treba zanemariti uštedu novca.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega